Operacijai registruojama tik po konsultacijos su operuojančiu gydytoju.
Kas yra autologinių chondrocitų implantacija RECARTA?
RECARTA yra procedūra, kurios metu yra atkuriamas naujas kelio kremzlinis audinys, panaudojant paciento ląsteles (chondrocitus). Itin tinkama pacientams, turintiems kelio kremzlės pažeidimų. Taip pat tiems, kuriems įprastas konservatyvus gydymas (vaistai nuo skausmo ar reabilitacijos procedūros) nepadėjo. Tai yra dviejų etapų biologinė procedūra.
Pirmiausia artroskopinės kelio sąnario operacijos metu paimamas nedidelis kremzlės audinio mėginys ir siunčiamas į specializuotą gamybinę laboratoriją implanto paruošimui. Antrosios procedūros metu, individualiai pacientui paruoštas sąnarinės kremzlės pažangios terapijos vaistinis preparatas (PTVP) yra implantuojamas į pažeistą sąnario kremzlės vietą. Jis prisitvirtina pažeidimo vietoje ir pradeda formuoti bei stiprinti naują sąnarinės kremzlės audinį.
RECARTA gali būti taikoma pacientams, kurie siekia sumažinti diskomfortą judant ir išlaikyti ar atkurti fizinio aktyvumo galimybes.
Kuriems pacientams ši procedūra tinkama?
- Patiriantiems aštrų arba maudžiantį skausmą kelio srityje. Skausmas gali būti epizodinis, nuolatinis arba sustiprėti ilgai sėdint, lipant laiptais ar atliekant kasdienes veiklas, pavyzdžiui, pritūpimus.
- Turintiems kelio sąnario kremzlės III-IV laipsnio pažeidimą (chondromaliaciją) pagal magnetinio rezonanso tyrimo (MRT) duomenis.
Konsultacijos metu ortopedas-traumatologas įvertina, ar procedūra Jums tinkama, aptaria galimą gydymo poveikį, rizikas ir gijimo eigą.
Pagrindiniai RECARTA privalumai:
- Naudojamos paties paciento kremzlės ląstelės – chondrocitai – kurios dalyvauja audinio atkūrimo procese.
- Gali būti atkuriama sąnario kremzlės struktūra ir pagerinama funkcija.
- Atliekama minimaliai invazyvia artroskopine technika.
- Daugeliui pacientų pastebimas sumažėjęs skausmas, kai kuriais atvejais – jo išnykimas.
- Kai kuriais atvejais pacientai gali grįžti prie aktyvesnės fizinės veiklos ar sporto.
- Gydymas gali turėti ilgalaikį poveikį, tačiau tai priklauso nuo individualios situacijos.
- Gali padėti sumažinti osteoartrito riziką.
RECARTA procedūros eiga:
Pirmasis etapas: sąnario kremzlės audinio paėmimas.
Minimaliai invazinės artroskopinės operacijos metu įvertinamos visos paciento kelio sąnario struktūros ir paimamas nedidelis kremzlės audinio mėginys. Jis patalpinamas į specialią terpę ir transportuojamas į gamybinę laboratoriją.
Taikant pažangius gamybos ir kokybės kontrolės procesus, per 4 savaites paruošiamas RECARTA preparatas, tiksliai pritaikytas pažeidimo vietai. Jo sudėtyje yra natūralią kremzlę gaminančios ląstelės – chondrocitai.
- Operacijos trukmė 30 minučių.
- Pacientas kitą dieną išleidžiamas namo.
- Po operacijos iš karto galima remtis operuota koja, tačiau pirmas 2-3 dienas gali būti juntamas skausmas, todėl rekomenduojama naudoti ramentus.
- Nedarbingumas gali būti suteikiamas kelioms dienoms. Dauguma pacientų, atlikus artroskopinę operaciją, pavyzdžiui, penktadienį, gali grįžti prie įprastos veiklos pirmadienį ar antradienį.
Antrasis etapas (po 4 savaičių): RECARTA implantacija.
Minimaliai invazinės artroskopinės operacijos metu RECARTA implantas įvedamas į tikslią sąnario kremzlės pažeidimo vietą. Operacijos metu taip pat įvertinamas implanto stabilumas, siekiant užtikrinti ilgalaikę kokybę ir paskatinti efektyvią kremzlės audinio regeneraciją.
Operacijos trukmė 1 valanda.
Pooperacinis laikotarpis:
- Po operacijos pacientą aplankys gydytojas reabilitologas ir kineziterapeutas. Jie suteiks visą reikalingą informaciją apie reabilitacijos eigą ir parodys, kaip namuose pradėti stiprinti (I reabilitacijos etapas) operuotą koją iki II reabilitacijos etapo pradžios.
- „Gijos Klinikose“ II reabilitacijos etapas prasideda po operacijos praėjus 4-6 savaitėms ir trunka 14 darbo dienų. Reabilitacijos metu skiriamos gydomosios mankštos salėje ir/ar baseine, fizioterapijos procedūros, gydomieji masažai ir kitos procedūros.
- Pakartotinis pooperacinis vizitas pas ortopedą-traumatologą numatytas po 10 dienų. Jeigu operacijos metu buvo naudojami netirpstantys siūlai, jie pašalinami šio vizito metu.
- Praėjus 24 val. po operacijos galima nuimti tvarstį ir leisti vandeniui tekėti ant didelio pleistro, dengiančio pjūvį. Po 7 dienų šį pleistrą galima pašalinti ir praustis įprastai. Kojos negalima panardinti į vonią, baseiną ar kitą vandens telkinį, kol gydytojas to neleidžia.
- Maždaug 6-10 savaičių reikia dėvėti specialų įtvarą, kurį kitą dieną po operacijos individualiai pritaiko ortopedas-technologas. Šį laikotarpį taip pat gali būti reikalingi ramentai.
- Po kairės kojos operacijos (jei vairuojama automobilį su automatine pavarų dėže) galima pradėti vairuoti praėjus 2–4 savaitėms, kai nebevartojami vaistai nuo skausmo. Po dešinės kojos operacijos vairuoti galima tik atgavus pilną kojos kontrolę – vidutiniškai po 4–10 savaičių.
- Į darbą, kuris nereikalauja fizinės jėgos, galima sugrįžti pasibaigus reabilitacijos laikotarpiui po 6 savaičių. Pacientams, kurių darbas reikalauja fizinio krūvio, gali prireikti nuo 3 iki 12 mėnesių. Dauguma pacientų pastebi pagerėjimą per 4-6 mėnesius, tačiau raumenų stiprinimas trunka visus metus.
- Grįžimas prie įprastos veiklos priklauso nuo kiekvieno paciento individualaus aktyvumo lygio. Mažo poveikio veiklos (ėjimas, plaukimas, važiavimas dviračiu, elipsinis treniruoklis) gali būti atnaujintos po 4-5 mėnesių. Didesnio fizinio krūvio veiklos (bėgimas, sportas) gali būti atnaujintos ne ankščiau kaip po 1 metų.
- Skausmui malšinti rekomenduojama vartoti paracetamolį. Taip pat labai veiksminga ledo terapija. Pirmus metus po operacijos nerekomenduojama vartoti priešuždegiminių vaistų (Ibuprofen, Nalgesin, Celebrex), nes jie gali lėtinti ląstelių augimą.
Kokių rezultatų galite tikėtis?
RECARTA procedūra gali padėti sumažinti kelio skausmą ar pagerinti kelio sąnario funkciją. Prieš pasirenkant gydymą, tikslus ir lūkesčius būtina aptarti su gydytoju ortopedu-traumatologu. Kai kuriais atvejais, priklausomai nuo individualios situacijos, pacientai gali sugrįžti prie fizinio aktyvumo, kurį anksčiau ribojo kelio skausmas.
Apie sąnarinę kremzlę
Sąnario kremzlė yra sudėtingas audinys, atliekantis labai svarbų vaidmenį sklandžiam judėjimui be skausmo. Šis audinys neturi kraujagyslių ir nervinių ląstelių, todėl, kai sąnarinė kremzlė yra pažeidžiama, visiškas jos struktūros, funkcijos ir biomechaninių savybių atkūrimas tampa beveik neįmanomas.
Sąnario kremzlės pažeidimus lemia įvairios priežastys:
- Ūminės, lėtinės ar pakartotinės traumos.
- Genetinis polinkis.
- Įgimtos sąnario struktūros anomalijos.
- Vyresnis paciento amžius.
- Per didelis kūno masės indeksas, netolygi sąnario apkrova.
Kas yra chondrocitai?
Chondrocitai yra vienintelės ląstelės, esančios sąnarių kremzlėse. Šios ląstelės gamina kolageną ir proteoglikanus – struktūrinius baltymus, sudarančius kremzlės audinį ir užtikrinančius jo funkcionalumą – todėl jos yra būtinos kremzlės audinio regeneracijai.
Naudojant chondrocitus, galima tiesiogiai pakeisti pažeistas ar prarastas kremzlės ląsteles, o tai padeda atkurti sąnario kremzlės audinį, funkciją ir sumažinti skausmą bei diskomfortą.
RECARTA yra pažangios terapijos vaistas, skirtas individualiam pacientui, paruoštas pagal asmens sveikatos priežiūros specialisto paskyrimą.