Titulinis / Paslaugos / Urologija / Kaunas / Vazektomija (sterilizacija)
Specialistai
Paslaugos

Vazektomija (sterilizacija) Kaune

Prieš atliekant operaciją būtina gydytojo konsultacija

Vazektomija (sterilizacija) – tai vyrams atliekama operacija, kurios tikslas – permanentinė kontracepcija arba sterilizacija (nevaisingumas). Operacijos metu perkerpami, perrišami, uždeginami ar kitaip pažeidžiami sėkliniai latakai, ko pasėkoje orgazmo ir ejakuliacijos metu sustabdomas spermatozoidų patekimas į šlaplę, taip išvengiama moters apvaisinimo. Vazektomija dažna operacija, labiau populiari išsivysčiusiose ir ekonomiškai pažengusiose šalyse.

Kaip atliekama vazektomija?

Vazektomijos metu atliekami du apie 1cm dydžio pjūviai. Identifikuojamas ir į pjūvio paviršių iškeliamas sėklinis latakas. Iškerpamas apie 1cm sėklinio latako fragmentas ir pašalinamas. Kiekvienas sėklinio latako galas perrišamas medicininiu siūlu po du kartus. Sėklinio latako abu laisvi galai papildomai koaguliuojami (uždeginami) elektrokaustikos pagalba. Pjūvis užsiuvamas vienu siūlu. Siūlas tirpus ir pats ištirpsta per 2-3 savaites. Vazektomiją galima atlikti tiek vietinėje, tiek bendrinėje nejautroje.

Ar po vazektomijos iškarto tampama nevaisingu?

Po vazektomijos vyras iš karto netampa nevaisingu. Sėkliniame latake bei sėklinėse pūslelėse vis dar yra gyvybingų spermatozoidų, kurie gali sukelti nepageidaujamą nėštumą. Lytinius santykius galima turėti savaitė po operacijos, tačiau vis dar reikalinga apsauga. Kartais spermatozoidai lytiniuose latakuose išlieka gyvybingi iki 6 savaičių po operacijos. Norint įsitikinti, kad operacija sėkminga, reikia atlikti dvi spermatogramas (spermos kokybės tyrimus), kuriose neturi būti randama spermatozoidų.

Psichologinis operacijos efektas

Apie 90% vyrų patenkinti tuo, kad atliko vazektomiją, tačiau net 7-10 % to gailisi. Dažniausiai gailisi tie vyrai, kurie atliko operaciją būdami jauni, arba kai poroje vazektomijos norėjo tik vienas žmogus.

Kur dingsta spermatozoidai?

Po vazektomijos sėklidės toliau gamina spermatozoidus, tačiau jie, dėl sėklinio latako vientisumo panaikinimo, negali patekti į varpą. Spermatozoidai sėklidėse pradedami ardyti ir absorbuojami atgal į organizmą. Didžiąją dalį absorbuoja sėklidės prielipo membranos, likę spermatozoidai suardomi makrofagų (organizmo imuninės ląstelės).

Ar vazektomija turi įtakos vyriškiems hormonams?

Vazektomija neturi įtakos testosterono, ar kitų lytinių hormonų gamybai. Potencijai vazektomija nekenkia, noro turėti lytinius santykius nesumažina.

Galimos vazektomijos komplikacijos:

  • operacinio pjūvio vietoje gali formuotis kraujosruva. Ši komplikacija pasitaiko apie 2% pacientų ir retai kada reikalauja papildomo gydymo;
  • operacinio pjūvio infekcija taip pat reta, tačiau pasitaikanti vazektomijos komplikacija. Šios komplikacijos dažnis apie 3%;
  • spermatozoidų granuliomos formavimasis būna beveik visiems pacientams. Susidaro nedidelis, vos čiuopiamas guzelis kapšelyje, kuris paprastai diskomforto nesukelia. Spermatozoidų granulioma formuojasi dėl to, kad, anksčiau ar vėliau, sėklidžių turinys šiek tiek laša pro sėklinį lataką;
  • lėtinis sėklidžių skausmas gan dažna komplikacija. 1 iš 7 vyrų teigia jaučiantis tam tikrą diskomfortą sėklidėse, tačiau tik 1 iš 110 šis diskomfortas įtakoja gyvenimo kokybę.

 

Į operacijos kainą įskaičiuota narkozė, palata, pooperacinės pjūvių priežiūros priemonės. Jokių papildomų išlaidų nėra.

Operuojantys gydytojai

Užsisakydami naujienlaiškį gausite aktualią informaciją apie medicinos inovacijas, klinikos gydytojus ir specialius pasiūlymus.