Titulinis / Paslaugos / Ginekologija / Kaunas / Šlapimo nelaikymas
Specialistai
Paslaugos

Šlapimo nelaikymas

Šlapimo nelaikymasDauguma skirtingo amžiaus moterų, dėl įvairių priežasčių, susiduria su nevalingu šlapimo tekėjimu, kitaip vadinamu šlapimo nelaikymu. Kai kurioms moterims bėgant ar kosint nuteka vos keli šlapimo lašai, kitoms – didelis šlapimo kiekis pasišalina vos atsiradus poreikiui šlapintis. Šlapimo nelaikymas gali būti šiek tiek varginanti arba visiškai sekinanti problema. Bijodamos patirti viešą gėdą, moterys neleidžia sau mėgautis įvairiomis veiklomis su šeima ir draugais. Nevalingas šlapimo tekėjimas gali pasireikšti net ir lytinių santykių metu, sukeldamas moterims didžiulę emocinę kančią. Nors šlapimo nelaikymą dažniau patiria vyresnio amžiaus moterys, nevalingas šlapimo tekėjimas nėra neišvengiama senėjimo pasekmė.

Šlapimo nelaikymas – dažniausiai pasitaikantys tipai:

  • Krūvio šlapimo nelaikymas: šlapimo nutekėjimas krūvio (kosulys, čiaudulys, mankšta) metu.
  • Skubos šlapimo nelaikymas: šlapimo nutekėjimas netikėtu, net ir miego, metu, susijęs su staiga atsiradusiu stipriu noru šlapintis.
  • Mišrus šlapimo nelaikymas: krūvio bei skubos šlapimo nelaikymo derinys.
  • Persipildymo šlapimo nelaikymas: netikėtas šlapimo nutekėjimas dėl perpildytos pūslės.

Šlapimo nelaikymą gali sukelti kasdieniai įpročiai, pagrindinės sveikatos būklės ar fizinės problemos. Kai kurie gėrimai, maisto produktai ir vaistai gali veikti kaip diuretikai. Pavyzdžiui, alkoholis, kofeinas, gazuoti gėrimai, daug prieskonių, cukraus ar rūgšties turintys maisto produktai bei vaistai nuo kraujospūdžio stimuliuoja šlapimo pūslę ir didina šlapimo kiekį. Šlapimo nelaikymas gali atsirasti dėl hormoninių pokyčių nėštumo metu ar po menopauzės, susilpnėjusių ar pažeistų raumenų po gimdymo, ankstesnių ginekologinių operacijų (pvz., histerektomijos), sveikatos būklės, tokios kaip šlapimo takų infekcija ar vidurių užkietėjimas, neurologinių sutrikimų bei antsvorio.

Diagnozė ir gydymas

Pirmasis žingsnis norinčioms išspręsti šlapimo nelaikymo problemą moterims yra apsilankymas pas ginekologą, kuris nuodugniai ištirs būtent Jūsų atvejį ir atsižvelgdamas į Jūsų individualią sveikatos būklę, paskirs efektyvų gydymą. Prieš sudarant gydymo planą svarbu teisingai nustatyti šlapimo nelaikymo tipą. Diagnozė prasideda išsamia anamneze ir fiziniu patikrinimu, apimančiu dubens srities ištyrimą. Ankstesnė chirurginė ir medicininė sveikatos istorija bei dabartiniu metu vartojami vaistai gali suteikti papildomos informacijos. Norint lengviau nustatyti diagnozę, pacienčių gali būti paprašoma pildyti šlapinimosi dienoraštį (registruoti išgeriamo skysčio kiekį, šlapinimosi laiką, šlapimo kiekį, nesulaikymo epizodus ir t.t.). Šlapimo nelaikymui nustatyti gali būti skiriamas šlapimo tyrimas, urodinaminiai tyrimai, cistoskopija, radiologiniai ir kiti tyrimai.

Gydymas priklauso nuo šlapimo nelaikymo tipo, jo sunkumo ir pagrindinės priežasties. Gali prireikti įvairių gydymo būdų. Tikėtina, kad pirmiausia gydytojas pasiūlys mažiausiai invazinį gydymą ir pereis prie kitų galimybių tik tuo atveju, jei siūlyti metodai nepasiteisins. Šlapimo nelaikymą galima gydyti treniruojant šlapimo pūslę, tarpvietės ir dubens raumenis, vartojant įvairius vaistus, naudojant makšties pesarus, dar vadinamus žiedais, užpildų injekcijomis ar chirurginiu būdu.

Daugelis moterų vengia kalbėti apie šlapimo nelaikymą ir tyliai kenčia. Vis dėlto rekomenduojama nedvejojant kreiptis į specialistus, jei ši problema turi įtakos kasdieninei Jūsų veiklai. Kompetentingi „Gijos Klinikų“ gydytojai akušeriai-ginekologai pasiūlys sėkmingą šlapimo nelaikymo gydymą ir atsakys į visus pacientėms rūpimus klausimus.

Šlapimo nelaikymo gydymo metodai, taikomi „Gijos Klinikose“:

Konsultuojantys gydytojai

Užsisakydami naujienlaiškį gausite aktualią informaciją apie medicinos inovacijas, klinikos gydytojus ir specialius pasiūlymus.