Trombofilija – tai organizmo būklė, kuomet dėl padidėjusio kraujo krešumo yra didesnė trombų (krešulių) susiformavimo bei trombozių (kraujagyslių užsikimšimo krešuliais) rizika.
Nors kraujo krešuliai gali susiformuoti bet kur, dažniausiai jie yra aptinkami giliosiose kojų venose arba plaučiuose. Tokiu būdu trombofilija gali sąlygoti giliųjų venų trombozę arba plaučių emboliją. Tačiau taip pat dažnai sutinkami atvejai, kai krešuliai gali nukeliauti ir į širdį ar smegenis, tokiu būdu sukeldami insultą ar infarktą.
Trombofilija gali būti tiek įgimta, tiek įgyta. Įgimtos trombofilijos atveju tai sąlygoja genetika, o įgyjama dažniausiai dėl kelių faktorių, tokių kaip: rūkymas, viršsvoris, stiprių hormonų vartojimas, kitos organizmą silpninančios ligos. Taip pat trombofilijos vystymąsi sąlygoja proteino S ir C, antitrombino trūkumas, padidėjusi fibrinogeno, VIII faktoriaus koncentracija kraujyje.
Ši liga diagnozuojama, atliekant išsamius kraujo tyrimus arba genetinius tyrimus. Norint nustatyti jau susidariusį kraujo krešulį, neretai pasitelkiami echoskopiniai tyrimai. Papildoma profilaktika ir reguliarūs kraujo tyrimai yra rekomenduojami tiems asmenims, kurių šeimos nariams buvo nustatyta trombofilija.
Taip pat šiems asmenims yra rekomenduotina gydytojo hematologo konsultacija prieš bet kokias operacijas ar kitas intervencines procedūras.
Dažniausiai skiriamas medikamentinis gydymas, krešėjimą slopinančiais vaistais. Įprastai gydymas yra skiriamas tik tiems pacientams, kurie jaučia ligos simptomus ir jiems jau diagnozuota trombozė.
Kitiems pacientams yra rekomenduojamos profilaktinės priemonės – atlikti kraujotaką skatinančius pratimus, vartoti kraują skystinančius preparatus prieš ilgus skrydžius, nešioti profilaktines kompresines kojines, propaguoti sveiką gyvenimo būdą.