Titulinis / Paslaugos / Kardiologija / Kaunas / Širdies ritmo sutrikimai – aritmija
Specialistai
Paslaugos

Širdies ritmo sutrikimai - aritmija

Registracija kardiologo konsultacijai telefonu arba internetu

Širdies ritmo sutrikimams apibūdinti yra naudojamas medicininis terminas – aritmija. Aritmijos atveju, širdis yra linkusi plakti per greitai (tachikardija), per lėtai (bradikardija), per anksti (priešlaikinis širdies susitraukimas) ar nereguliariai (prieširdžių plazdėjimas ir virpėjimas), tokiu būdu paveikdama pumpuojamo kraujo kiekį. Dauguma aritmijos atvejų nėra rimti, tačiau kai kurie širdies ritmo sutrikimai gali padidinti insulto ar širdies nepakankamumo riziką.

Normali širdies veikla 

Širdis sudaryta iš keturių kamerų – dviejų viršutinių (prieširdžių) ir dviejų apatinių (skilvelių). Širdies ritmą paprastai kontroliuoja dešiniajame prieširdyje esantis natūralus stimuliatorius – sinusinis mazgas, kuris sukuria elektrinius impulsus, skatinančius širdies plakimą. Iš sinusinio mazgo elektriniai impulsai keliauja prieširdžiais, todėl prieširdžių raumenys susitraukia ir pumpuoja kraują į apatines kameras. Vėliau elektriniai impulsai keliauja į atrioventrikulinį mazgą (jungtį tarp prieširdžių ir skilvelių), kurio funkcija – užlaikyti elektrinius impulsus tam, kad prieširdžiai turėtų galimybę visiškai susitraukti prieš stimuliuojant skilvelius. Elektriniams impulsams pasiekus skilvelių raumenis, šie susitraukia ir išstumia kraują į plaučius arba paskleidžia po visą kūną. Jei širdis yra sveika, šis procesas vyksta sklandžiai. Širdies ritmas ramybės būsenoje gali svyruoti nuo 60 iki 100 dūžių per minutę, o daug sportuojančių žmonių širdies ritmas gali būti ir mažesnis.

Širdies ritmo sutrikimų priežastys

Aritmija atsiranda sutrikus širdies plakimą skatinantiems elektriniams impulsams. Širdies ritmo sutrikimus gali sukelti tiek širdies ligų padaryta žala, tiek kitos ligos ar medžiagos, įskaitant:

 • dėl ankstesnio širdies smūgio surandėję širdies audiniai ar šiuo metu vykstantis širdies smūgis;
 • širdies struktūros pokyčiai, tokie kaip kardiomiopatija;
 • aukštas kraujospūdis;
 • širdies vožtuvų ligos;
 • užsikimšusios širdies arterijos (vainikinių arterijų liga);
 • miego apnėja (trumpi ir pasikartojantys kvėpavimo pertraukimai miego metu);
 • per didelis alkoholio ar kofeino vartojimas;
 • stresas;
 • rūkymas;
 • endokrininiai sutrikimai, tokie kaip skydliaukės problemos;
 • tam tikri vaistai ir papildai, įskaitant nereceptinius vaistus nuo peršalimo ir alergijos bei maisto papildus;
 • elektrolitų pusiausvyros sutrikimai;
 • diabetas;
 • genetika.

Sveikas žmogus vargu ar kada nors kentės nuo ilgalaikės aritmijos, nebent ji būtų sukelta išorinių veiksnių, tačiau tam tikrų ligų atveju, elektriniai impulsai gali nesugebėti tinkamai keliauti per širdį, taip padidindami aritmijos tikimybę.

Ligos simptomai

Aritmijos atveju galima nepastebėti jokių požymių ar simptomų, o pastebimi – nebūtinai reiškia rimtą problemą. Aritmijos simptomai gali būti šie: pastebimai greitas, stiprus, lėtas ar nereguliarus širdies plakimas, galvos svaigimas, alpimas (sinkopė) arba beveik alpimas, dusulys, krūtinės skausmas ar diskomfortas, prakaitavimas. Daugelį šių simptomų galima supainioti su senėjimo ar fizinio neveiklumo padariniais bei kitomis ligomis, turinčiomis įtakos širdžiai.

Aritmijos diagnostika ir gydymas

Aritmijai diagnozuoti dažniausiai atliekami šie tyrimai: elektrokardiograma (EKG), Holterio monitoravimas (širdies ritmo tyrimas ir analizė paros laikotarpiu), elektrofiziologiniai tyrimai (širdies elektrinių impulsų sekimas ir stimuliavimas) bei streso (mankštos) tyrimas (širdies ritmo sekimas, kai širdis verčiama dirbti sunkiau nei įprastai).

Širdies ritmo sutrikimus galima gydyti įvairiais būdais. Kartais užtenka tik aritmijos stebėjimo ir kontrolės, tačiau kitais atvejais – reikalingas skubus gydymas. Gydymo būdai yra šie: vaistų terapija (vartojami vaistai, skirti sumažinti širdies ritmo sutrikimų atsiradimą ar valdyti simptomus), implantuojami prietaisai, radiodažnuminė abliacija bei gyvenimo būdo pokyčiai.

Pajutus širdies ritmo sutrikimus, rekomenduojama ne užsiimti savigyda ir eksperimentuoti su vaistais, nes tai gali būti pavojinga, o nedelsiant kreiptis į gydytojus kardiologus. ,,Gijos Klinikose” Kaune dirbantys kardiologai konsultuoja, tiria ir gydo širdies ligomis sergančius žmones. Šie specialistai gali padėti Jums susigrąžinti gerą savijautą ir visavertį gyvenimą.

Konsultuojantys kardiologai

Užsisakydami naujienlaiškį gausite aktualią informaciją apie medicinos inovacijas, klinikos gydytojus ir specialius pasiūlymus.