Titulinis / Paslaugos / Urologija / Kaunas / Šlapimo nelaikymas – gali ir turi būti gydomas
Specialistai
Paslaugos

Šlapimo nelaikymas – gali ir turi būti gydomas

Registracija urologo konsultacijai telefonu arba internetu

Šlapimo nelaikymas yra nevalingas šlapimo tekėjimas. Dauguma vyrų ir moterų kenčia nuo šios ligos, tačiau nemaža dalis jų vengia apie tai garsiai kalbėti, jausdamiesi nepatogiai ar manydami, kad nieko nebegalima pakeisti. Šlapimo nelaikymas nėra vien tik medicininė problema. Tai gali paveikti žmogaus emocinį, psichologinį ir socialinį gyvenimą. Susidūrę su šia liga asmenys izoliuoja save ir, atsisakydami mėgstamų veiklų, praranda dalį gyvenimo džiaugsmo. Tiesą sakant, pastebima, jog sergančių šlapimo nelaikymu žmonių gyvenimo kokybė dažnai būna prastesnė net už tų, kurie serga lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip širdies ligos, artritas ar diabetas.

Susirgimo mastai auga: mažiausiai kas trečia suaugusi moteris ir kas penktas vyras patiria nevalingą šlapimo tekėjimą. Specialistų teigimu, susirgusieji dar kurį laiką vengia kreiptis pagalbos, nes laiko šį negalavimą gėdingu ar natūraliu reiškiniu. Vis dėlto, tai nėra normali ir neišvengiama senėjimo proceso dalis. Šlapimo nelaikymas gali ir turi būti gydomas.

Pagrindiniai šlapimo nelaikymo tipai

  • Stresinis/ įtampos šlapimo nelaikymas šlapimo nutekėjimas, padidėjus slėgiui pilvo ertmėje (judant, čiaudint, kosint ar juokiantis), kai nejaučiamas noras šlapintis. Šis šlapimo nelaikymo tipas dažniau pasitaiko moterims. Vyrams toks negalavimas dažnai pasireiškia kaip komplikacija, atsiradusi po prostatos operacijos.
  • Skubos šlapimo nelaikymas staiga atsirandantis ir dažnas noras šlapintis. Toks šlapimo nelaikymas atsiranda dėl padidėjusio šlapimo pūslės dirglumo, kurį dažnai lemia nervinės reguliacijos sutrikimai.
  • Šlapimo nelaikymas dėl perpildytos pūslės – tai kiek rečiau pasitaikantis šlapimo nelaikymo tipas, kai asmuo negali tinkamai ištuštinti šlapimo pūslės, ši lieka pilna ir atsiranda nuolatiniai nedideli šlapimo nutekėjimo epizodai. Vyrams šis negalavimas gali pasireikšti kaip šlapimo takų užsikimšimo rezultatas, o moterims – kaip komplikacija po šlapimo pūslės ar gimdos operacijų.

Ligos priežastys

Negalavimo priežastys ir tipai yra glaudžiai susiję. Vis dėlto, kai kurios priežastys gali būti priskiriamos keliems šlapimo nelaikymo tipams.

Diagnostika, gydymas ir profilaktika

Susidūrus su šlapimo nelaikymo problema, vertėtų nelaukti, kol ji išsispręs savaime, ir kreiptis pagalbos į gydytojus. Dažniausiai urologai yra tie specialistai, kurie, individualiai įvertinę pacientų situaciją, gali pasiūlyti šlapimo nelaikymo gydymo būdus. Gydymo būdų yra ne vienas, todėl, norint gauti tinkamą gydymą, reikia specialistui pateikti kuo išsamesnę ligos istoriją, atlikti jo paskirtus specifinius testus bei tyrimus. Be to, norint padėti gydytojui lengviau nustatyti diagnozę, siūloma pildyti šlapinimosi grafiką (registruoti šlapinimosi laiką, šlapimo kiekį, nesulaikymo epizodus ir t. t.).

Priklausomai nuo tipo, liga gali būti gydomas vaistais (anticholinerginiais medikamentais, uroseptikais, antibiotikais ir kt.), taikant bendrąsias priemones (mankštos kompleksus, šlapimo pūslės treniruotes, fizioterapijos procedūras) ar chirurginiu būdu, kai nepadeda kiti šlapimo nelaikymo gydymo būdai. Siekiant kontroliuoti nevalingą šlapimo nelaikymą, dažnai užtenka pakeisti gyvenimo būdo, mitybos bei šlapinimosi įpročius. Siūloma: laikytis sveikos mitybos plano, gerti pakankamai skysčių, palaikyti optimalų kūno svorį, šlapintis, kai tam jaučiamas poreikis, mesti rūkyti, vengti vidurių užkietėjimo bei užsiimti aktyvia fizine veikla.

Taigi, susidūrus su šlapimo nelaikymu – rekomenduojama nelaukti. Atlikus kelis paprastus kasdienės veiklos pokyčius, galima nesunkiai įveikti atsiradusias problemas. Jei vis dėlto nepavyksta to padaryti patiems, patariama registruotis urologo konsultacijai. „Gijos Klinikose“ dirba tik kvalifikuoti ir ilgametę patirtį sukaupę urologai, kurie gali padėti išspręsti šlapimo nelaikymo problemą, pasiūlydami nemažai gydymo galimybių bei užtikrindami sėkmingą gydymą. Šioje klinikoje galima apsilankyti ne tik ligos atveju, bet ir profilaktikos tikslais. „Gijos Klinikų“ urologų konsultacijos yra skirtos tam, kad būtų profesionaliai atsakyta į visus pacientų klausimus.

Susijęs straipsnis: Šlapimo nelaikymas vargina kas penktą moterį Lietuvoje, reikėtų nedelsti ir pagalbos kreiptis į specialistus.

Konsultuojantys urologai

Užsisakydami naujienlaiškį gausite aktualią informaciją apie medicinos inovacijas, klinikos gydytojus ir specialius pasiūlymus.