Prostatitas – tai prostatos liaukos, esančios tiesiai po šlapimo pūsle, patinimas ir uždegimas. Kitaip nei prostatos vėžys, kuris dažniausiai yra diagnozuojamas vyresnio amžiaus vyrams, prostatitas gali pasireikšti ir jauniems. Yra nemažai priežasčių, lemiančių prostatito atsiradimą. Priklausomai nuo priežasties, prostatitas gali atsirasti palaipsniui arba staiga. Vienu atveju, gydoma liga gali praeiti greitai, o kitu atveju – liga gali tęstis mėnesiais ar vis atsinaujinti – tam įtakos turi organizmo atsparumas infekcijai (imunitetas).
Prostatito tipai
- Ūminis bakterinis prostatitas – ūmus infekcinės kilmės prostatos uždegimas. Ūmų prostatitą dažniausiai sukelia bakterijos, limfiniu ar hematogeniniu keliu bei medicininių diagnostinių procedūrų (prostatos biopsijos) metu patekusios į prostatos audinį iš šlapimo pūslės ar šlaplės. Lytiniu keliu plintančios bakterijos sukelia prostatos ir/ar šlaplės uždegimus, esant nesaugiems lytiniams santykiams ar dažnai keičiant lytinius partnerius. Taip pat ūmų prostatos uždegimą gali sukelti lytinių organų traumos, medicininės intervencijos (šlapimo pūslės kateterizacija) ar tarpvietės sušalimai. Ūminis bakterinis prostatitas yra sunki būklė, kuriai pasireiškus siūloma nedelsiant kreiptis į gydytojus. Šio tipo prostatitas gerai reaguoja į gydymą.
- Lėtinis bakterinis prostatitas – švelnesnės formos bakterinės infekcijos sukeltas prostatos uždegimas, išsivystantis palaipsniui bei galintis užsitęsti kelis mėnesius. Kai kuriems vyrams lėtinis bakterinis prostatitas pasireiškia po šlapimo takų infekcijos ar ūminio bakterinio prostatito.
- Lėtinis prostatitas/ lėtinis dubens skausmo sindromas – tai yra labiausiai paplitęs prostatito tipas, turintis panašius į bakterinį prostatitą požymius. Skirtumas toks, kad, atliekant tyrimus lėtinio prostatito atveju, sukėlėjas nėra randamas. Gydytojai nėra tikri, kas sukelia šio tipo prostatitą, tačiau prie ligos iššaukimo priežasčių minimas stresas, aplink esančių nervų pažeidimai ar fizinės traumos. Šlapime esančios cheminės medžiagos ar praeityje pasireiškusi šlapimo takų infekcija taip pat atlieka svarbų vaidmenį. Lėtinis prostatitas yra siejamas ir su imuniniais sutrikimais, pavyzdžiui, lėtinio nuovargio sindromu.
- Asimptominis prostatitas – dažniausiai nustatomas atsitiktinai, atliekant tyrimus dėl kitų ligų, ir nereikalauja jokio specifinio gydymo.
Simptomai
Prostatitas ne visiems vyrams pasireiškia vienodai. Dažniausi ligos simptomai: dažnesnis ir/ar skausmingas šlapinimasis, šlapimo susilaikymas, tarpvietės, sėklidžių maudimas ar skausmingumas, išskyros iš šlaplės, drumstas, blogo kvapo šlapimas, karščiavimas, kraujo priemaiša šlapime ar spermoje, dubens ar kryžkaulio srities skausmai, erekcijos sutrikimai ar nemalonus jausmas ejakuliacijos metu. Lėtinio prostatito atveju būdingi besikartojantys, banguojantys, varginantys klinikiniai simptomai.
Diagnostika ir gydymas
Diagnozės nustatymui gali būti atliekami šie tyrimai: lytinių organų echoskopija, prostatos sekreto ir šlapimo pasėlių tyrimas, lytiškai plintančių sukėlėjų nustatymas PGR metodu, bendras šlapimo tyrimas bei dubens organų magnetinio rezonanso tyrimas.
Po urologo konsultacijos, įvertinus paciento nusiskundimus ir tyrimų duomenis bei nustačius diagnozę, paskiriamas gydymas. Prostatito gydymui dažniausiai yra naudojami šlapinimąsi gerinantys vaistai, ligos sukėlėjus veikiantys antibiotikai, nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai, dubens organų kraujotaką gerinantys, skausmą ir spazmus mažinantys vaistai bei gerosios bakterijos, skirtos žarnyno mikrofloros atstatymui. Lėtinio prostatos uždegimo atveju kartais prireikia ir papildomos terapijos – tuomet taikomos fizioterapinės procedūros. Prostatito gydymas priklauso nuo to, kiek liga yra paūmėjusi, o gydymo efektyvumas priklauso ne tik nuo vaistų stiprumo, bet ir nuo paciento noro ir galimybių keisti gyvenimo būdą, mitybą, žalingus įpročius, darbo ir poilsio režimą.
Urologai pabrėžia, kad atsakingas lytinis gyvenimas – svarbus veiksnys, siekiant greičiau išgyti nuo prostatito. Nesaugus lytinis gyvenimas gali turėti neigiamų padarinių vyro ir moters sveikatai, vaisingumui bei santykiams šeimoje.
Nedelskite – liga nepraeis savaime
Gydytojai pastebi, kad stipriosios lyties atstovai neskuba kreiptis pagalbos, tikėdamiesi, kad pasveiks savaime. Laiku nesureagavus į prostatito simptomus ir neužkirtus kelio prostatos uždegimui, galima sulaukti rimtų vyrų sveikatos problemų, tokių kaip pasikartojančios šlapimo takų infekcijos, šlaplės struktūros pakitimai, suprastėjęs lytinis gyvenimas (erekcijos sutrikimai), pastovus skausmas, nevaisingumas ar net prostatos vėžio rizika. Susidūrus su prostatitu, rekomenduojama nedelsiant registruotis urologo konsultacijai – „Gijos Klinikų“ gydytojai urologai gali padėti įveikti šią ypač nemalonią ir sunkiai gydymui pasiduodančią ligą.