Nereta šeima, auginantį vaiką nuo trejų iki dešimties metų amžiaus, susiduria su vadinamaisiais augimo skausmais. Dažniausiai vaikas vėlai vakare ar naktį pradeda skųstis skaudančiomis kojomis, tačiau negali tiksliai įvardinti skaudamos vietos. Turbūt esate girdėję posakį, kad vaikai auga miegodami. Tame yra tiesos, kadangi vaikui gulint kaulai savo augimo ir ilgėjimo procese tempia sausgysles, raumenis bei kitus minkštuosius audinius. Skausmai suintensyvėja, vaikui tįstant greičiau negu įprastai, – augimo šuoliais. Jeigu tai tikrai augimo skausmai, specialaus gydymo jiems nereikia. Rekomenduojama pirmoji pagalba gan paprasta – švelnus masažas, skaudamos vietos šildymas. Šios priemonės suaktyvins kraujotaką, atpalaiduos raumenis, o ryte visi skausmai bus pamiršti iki kito karto.
Reumatines ligas būtina gydyti
Tačiau „Gijos Klinikų“ vaikų ligų gydytoja, vaikų reumatologė Arūnė Ramanauskienė teigia, jog vaikui pradėjus skųstis bet kokiais skausmais, būtina atkreipti dėmesį, ypač, jei tie skausmai pasikartojantys: „Vaikui augant ir vystantis, aktyviai sportuojant ar tuo atveju, jei vaikas yra itin judrus, organizmui gali tiesiog trūkti medžiagų normaliam skeleto formavimuisi. Tai yra dažniausia vadinamųjų augimo skausmų priežastis. Bet reikėtų nepamiršti, jog skausmo priežastys gali būti ir kur kas gilesnės. Vienu atveju tokie skausmai gali atsirasti po įvairių infekcijų ir yra žinomi kaip reaktyvioji artropatija. Tai yra sąnarių pažeidimai, kurie yra išgydomi reabilitacijos ar vaistų pagalba, o kartais tiesiog išaugami. Antru atveju tokie skausmai gali signalizuoti apie lėtinę reumatinę ligą, pavyzdžiui, juvenilinį idiopatinį artritą, sisteminę raudonąją vilkligę bei daugelį kitų – yra labai platus spektras vaikiškų ligų, kurių vienas iš simptomų gali būti galūnių ar sąnarių skausmai. Deja, daugeliui šių ligų dėl neaiškios jų atsiradimo priežasties nėra profilaktikos priemonių, tačiau jų eigą galima kontroliuoti ir malšinti simptomus įvairiais medikamentais.“
Kraujo tyrimai gali parodyti priežastį
Tuo pačiu gydytoja skuba nuraminti tėvelius pastebėdama, jog vitaminų trūkumas yra kur kas dažniau pasitaikanti vaikiškų skausmų priežastis nei įvairios lėtinės ar uždegiminės ligos. Tačiau itin svarbu laiku išsiaiškinti tikslias skausmo priežastis, kad, pasitvirtinus ligos scenarijui, būtų galima kuo skubiau imtis gydymo. Pirmiausia vaikui rekomenduojama atlikti kraujo tyrimus, kurie gali parodyti prasidėjusius uždegiminius procesus. Kita vertus, jeigu vaiką vargina vadinamieji augimo skausmai, kraujo tyrimai būna geri, tada ir tėveliai gali visiškai nusiraminti, nes vaikas – sveikas.
Geriausias vaistas – profilaktika
Taip pat labai svarbu nepamiršti ir profilaktikos. Reikėtų pasirūpinti, jog vaikas tinkamai maitintųsi, vartotų daug vaisių ir daržovių bei kartu su maistu gautų visų reikalingų vitaminų bei mineralų. Papildomai „Gijos Klinikų“ vaikų reumatologė A. Ramanauskienė rekomenduoja vartoti vitaminą D – šio vitamino trūksta visiems, ypač mums – lietuviams, gyvenantiems šiauresniame klimate, tamsiuoju metų sezonu. Dar viena itin svarbi profilaktikos dalis – reguliari lengva mankšta, kuri padės ne tik išvengti augimo skausmų, tačiau taip pat ir daugelio kitų smulkių negalavimų.
Kada kreiptis į gydytoją?
Jei Jūsų vaikas staiga pradėjo skųstis skausmais – svarbiausia, nesupanikuoti, tačiau atidžiau imti stebėti vaiką. Čia ir dabar galite suteikti greitąją pagalbą šildančiu tepalu, kompresu ir lengvu masažu. Augimo skausmai išaugami, jei tai – tikrai augimo skausmai. Tačiau kartais jie yra painiojami su rimtesnėmis sąnarių ligomis, kurias būtina diagnozuoti kuo anksčiau, kad gydymas būtų lengvesnis ir efektyvesnis. Todėl – pastebėjus šlubčiojimą, kojyčių sąstingį, pasikartojančius skausmus ne tik naktį, bet ir dieną, ypač, jeigu sąnariai patinę – būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją.