Yra ligų, apie kurias nenorime kalbėti, nes jaučiamės nepatogiai ir nejaukiai. Į šią kategoriją patenka ir viena populiariausių ligų – hemorojus. Dažnai žmonės, jaučiantys nemalonius pojūčius ir nepaaiškinamą gėdą, nesikreipia į gydytoją proktologą ir gydosi patys arba laukia, kol simptomai praeis savaime.
Hemoroidiniai mazgai yra kraujagyslinės struktūros, esančios aplink išeinamąją angą. Juos turi kiekvienas. Jei jie patinsta, padidėja ar pradeda kraujuoti, atsiranda liga, kuri vadinama hemorojumi. Gali būti išorinis hemorojus, aptinkamas po oda aplink išangę arba vidinis – tiesiosios žarnos viduje.
Hemorojų gali lemti dažnas vidurių užkietėjimas ir apsunkintas tuštinimasis (tai dažniausia priežastis!), ilgas sėdėjimas, mažas fizinis aktyvumas, nėštumas arba gimdymas, antsvoris, sunkus fizinis darbas, nepilnavertė mityba ir maistas, turintis mažai skaidulų, vandens stoka organizme, paveldimumas, analinis santykiavimas.
Labai dažnai šiai ligai gydyti užtenka medikamentinio gydymo ir gyvenimo būdo pakeitimo, tačiau pažengusiems ligos atvejams gydytojas proktologas gali pasiūlyti ir operacinį gydymą. „Gijos Klinikose“ atliekamos hemorojaus šalinimo operacijos lazeriu ir įprastu chirurginiu būdu.
Operacija
Lazerinė hemoroidinių mazgų operacija – pažangus operacinis metodas. Po jo pastebimas ne toks skausmingas pooperacinis periodas, mažesnis komplikacijų skaičius ir greitesnis grįžimas į įprastą gyvenimo ritmą. Tačiau tokia operacija tinka ne visiems. Pacientams, kurių liga yra smarkiai pažengusi (išskiriami net keturi hemorojaus laipsniai), rekomenduojamas įprastas chirurginis mazgų šalinimas. Tai patikimas ir veiksmingas gydymo būdas. Kuris operacijos metodas yra tinkamas pacientui, nusprendžia gydytojas proktologas konsultacijos metu.
Pasiruošimas operacijai
Specialaus pasiruošimo nėra, bet reikia atlikti gydytojo paskirtus priešoperacinius kraujo tyrimus ir elektrokardiogramą. Jūsų patogumui, tai galite atlikti ir „Gijos Klinikose“. Kadangi operacijos metu taikoma anestezija, prieš operaciją negalima 6 valandas valgyti ir 2 valandas gerti vandens.
Pooperacinis laikotarpis
- po hemorojaus šalinimo operacijos (nepriklausomai nuo taikyto operacinio metodo) bent 2 savaites reikalinga atidi išeinamosios angos higiena po kiekvieno pasituštinimo;
- po įprastinės chirurginės operacijos bent 2 savaites reikalingi žaizdų perrišimai (kaip juos atlikti, paaiškina operavęs gydytojas);
- pooperacinio skausmo mažinimui skiriami vaistai;
- bent 3 savaites po operacijos rekomenduojama nekilnoti sunkių svorių (daugiau nei 5 kg), neatlikti kitų fiziškai sunkių darbų ir nesportuoti;
- paciento nedarbingumo laikas priklauso nuo darbo pobūdžio ir taikyto operacijos metodo. Jeigu darbas nėra fiziškai sunkus ir jo metu galima patogiai atlikti perrišimus, tai į tokį darbą galima grįžti ir praėjus kelioms dienoms po operacijos, tačiau jei darbas yra fiziškai sunkus – nedarbingumas gali būti tęsiamas net iki mėnesio laiko;
- kitą dieną po operacijos pacientas išleidžiamas namo. Pirmasis perrišimas atliekamas klinikoje, prižiūrint operavusiam gydytojui;
- operacijos rezultatas – ilgalaikis, tačiau, nekeičiant žalingų veiksnių, skatinančių hemorojaus progresavimą, liga ilgainiui gali atsinaujinti;
- jei pooperacinis periodas sklandus, pakartotinas vizitas pas gydytoją nėra būtinas.
Prevencija
Didžiausias visų ligų priešas yra profilaktika. Ne išimtis ir hemorojus. Tad ką galime padaryti, kad sau padėtume to išvengti?
- Lengviausia, bet itin efektyvi priemonė – vanduo. Nepamirškite išgerti kiek įmanoma daugiau vandens. Vandens trūkumas organizme paspartina ne tik venines ligas: neišgeriant reikiamo kiekio skysčių jaučiamas galvos skausmas, svaigimas, nuovargis ir silpnumas.
- Pasirūpinkime savo mityba. Į kasdieninę savo dietą įtraukite maisto produktus, turinčius daug skaidulinių medžiagų: daržovių, vaisių, uogų, rupios duonos, pilno grūdo duonos gaminių, pupelių, avižų, riešutų.
- Lengva mankšta taip pat daro stebuklus. Net jei nesate sporto entuziastas, kelis lengvus pratimus tikrai galite atlikti bet kur ir bet kada. Pavyzdžiui, sėdint ant kėdės sutraukite ir atpalaiduokite išangės raumenis. Pratimą kartokite maždaug dvi minutes. Taip pat padės įprasta mankšta –ryte bent 5-10 minučių skirkite lengvai mankštai, tai ne tik padės išvengti fizinių negalavimų, tačiau taip pat pagelbės pasitikti dieną žvaliai ir puikios nuotaikos.
Sveikas gyvenimo būdas padės išvengti ne tik hemorojaus, bet ir daugumos kitų ligų. Vis dėlto, jei net ir tai nepadėjo, ir ši liga jus jau kankina – itin svarbu nedelsti ir laiku kreiptis į gydytoją proktologą. Laiku pastebėjus ligą ją išgydyti paprasta, o štai užleistas hemorojus gali pareikalauti ir chirurginės intervencijos.