Skrandžio apylanka – nutukimo gydymo metodas. Operacijos metu, atskiriant skrandžio viršutinę dalį nuo likusio skrandžio, sumažinamas skrandžio tūris ir, sumažintą skrandį tiesiogiai sujungiant su vidurine plonojo žarnyno dalimi, sutrumpinamas virškinamasis traktas. Tokiu būdu ribojamas suvalgomo maisto kiekis bei, maistui aplenkiant dalį virškinimo sistemos, pasisavinama mažiau kalorijų ir maisto medžiagų. Operacijos sukelti hormonų, padedančių ilgiau jaustis sotiems, pokyčiai lemia apetito slopinimą ir nutukimo sukelto metabolinio sindromo atstatymą.
Skrandžio apylankos operacija taikoma, kai kiti nutukimo gydymo metodai, t. y., dieta ir fizinis aktyvumas nėra veiksmingi arba kai dėl antsvorio kyla rimtų sveikatos problemų. Ši operacija gali būti atliekama pacientams, kurių kūno masės indeksas (KMI) yra 40 ir daugiau arba kūno masės indeksas yra nuo 35 iki 39,9, retais atvejais gali būti ir mažiau, tačiau pacientai turi su antsvoriu susijusių sveikatos problemų, tokių kaip širdies ligos, aukštas kraujo spaudimas, aukštas cholesterolis, antro tipo diabetas ir kt.
Skrandžio apylankos privalumai:
- efektyvus svorio metimas – galima netekti nuo 60 iki 80 procentų perteklinio svorio;
- sumažėjęs apetitas ir padidėjęs sotumo jausmas dėl palankių hormonų pokyčių;
- sąmoningas mažiau kaloringų produktų pasirinkimas, riebaus ir saldaus maisto ribojimas, siekiant išvengti dempingo sindromo, pasireiškiančio dėl per greito maisto patekimo į plonąjį žarnyną bei sukeliančio pykinimo, silpnumo, prakaitavimo, alpimo ir retkarčiais viduriavimo po valgio simptomus.
Skrandžio apylankos trūkumai:
- didesnė pooperacinių komplikacijų rizika, lyginant su kitomis bariatrinėmis (nutukimo gydymo) operacijomis, tačiau su tinkama priežiūra komplikacijų galima išvengti;
- po operacijos neleidžiamas aspirino ar kitų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) vartojimas, nes juos vartojant padidėja rimtos žalos skrandžiui rizika;
- po operacijos būtina laikytis dietos rekomendacijų, visą gyvenimą vartoti vitaminų ir mineralų papildus, nes kitu atveju tai gali sukelti ilgalaikį vitaminų ir mineralų, ypač vitamino B12, geležies, kalcio ir folatų trūkumą.
Pacientas po „Gijos Klinikose“ atliktos operacijos namo išleidžiamas po 2-3 parų.