Titulinis / Naujienos / Sterilizacija – kone negrįžtama kontracepcija

Sterilizacija – kone negrįžtama kontracepcija

Poros, neplanuojančios šeimos pagausėjimo, naudoja skirtingas kontraceptines priemones. Prie populiariausių apsisaugojimo priemonių trejetuko būtų galima priskirti barjerinę apsaugą (pvz., prezervatyvus), hormonines kontraceptines tabletes ir gimdos spiralę. Šį kartą kalbame apie kone negrįžtamą kontracepciją – vyrų sterilizacijos ar moterų kiaušintakių perrišimo operacijas, kurioms ryžtasi tik visus „už“ ir „prieš“ poroje išdiskutavę žmonės.

„Gijos Klinikų“ urologo-seksologo, profesoriaus Darijaus Skaudicko teigimu, sterilizacija yra operacija, per kurią nutraukiama paciento reprodukcinė funkcija, tačiau nesumažinamas lytinis potraukis.

„Vyrams ir moterims sterilizacijos būdai yra skirtingi. Tai – kone negrįžtama kontracepcija. Dažniausiai šeimos, susilaukusios daugiau vaikų, pradeda svarstyti apie kontracepcijos metodus“, – aiškina D. Skaudickas.

Vis dėlto urologas-seksologas pabrėžia, kad Lietuvoje planinė moters sterilizacija yra kol kas teisiškai nereglamentuota procedūra ir atliekama tik esant medicininėms indikacijoms, kurias apibrėžia gydytojas ginekologas.

„Tai dažniausiai būna klinikinės situacijos, kurios gali sukelti grėsmę moters sveikatai. Užsienyje, kur moterų sterilizacija teisiškai reglamentuota, šių procedūrų atliekama itin daug, – pasakoja D. Skaudickas. – Procedūra atliekama bendrinėje nejautroje pasirenkant laparoskopinį kelią arba per nedidelį pjūvį pilvo apačioje (minilaparotomija).

Komplikacijos būna retos ir sudaro 1–2 proc.: gali būti kraujavimo pavojus, kitų organų pažeidimas, pooperacinė infekcija.“

Anot gydytojo, laparoskopija turi daug privalumų, tokių kaip vienos dienos ambulatorinė chirurgija, mažas kiekis komplikacijų, nedaug kontraindikacijų.

„Moterys gali mylėtis be baimės pastoti, nereikia skaičiuoti vaisingų dienų, o nesulaukus mėnesinių, pergyventi dėl galimo neplanuoto nėštumo. Be to, tai yra prevencinė abortų priemonė, – vardija D. Skaudickas. – Po operacijos pilnai atsistatoma praėjus 1–2 savaitėms.

Reikia pasakyti, kad tai yra negrįžtama kiaušintakio vientisumo suardymo procedūra. Norint po kurio laiko atstatyti nors vieno kiaušintakio praeinamumą, būtų itin sudėtinga.“

Urologas-seksologas pastebi, kad vyrų sterilizacija yra žymiai paprastesnė kontracepcijos priemonė, o tokių procedūrų Lietuvoje pastaruoju metu ženkliai daugėja.

„Procedūros metu perrišami ir perkerpami abu sėkliniai latakai abipus, per nedidelius pjūvelius arba praktiškai be jų, – sako D. Skaudickas. – Procedūra trunka 20–30 minučių vietinėje arba sisteminėje nejautroje. Padaromi keli tirpstantys siūlai odoje ir atsistatoma per kelias dienas.

Tokiu būdu blokuojamas kelias patekti spermatozoidams iš sėklidės prielipo į sėklinius prostatos latakus. Vyras per ejakuliaciją išskiria tik prostatos sekretą, kuris reikalingas spermatozoidų stiprybei išsaugoti bei nukeliauti į moters kiaušintakį apvaisinant kiaušialąstę.“

Kaip galimas komplikacijas gydytojas išskiria operacinio pjūvio infekciją, lėtinį sėklidžių maudimą, galimą kraujosruvos formavimąsi.

„Svarbu būti informuotam, kad tik praėjus trims mėnesiams po vazektomijos, atlikus spermos tyrimą ir jame neradus nė vieno spermatozoido, galima nesisaugojant turėti lytinius santykius. Retai, bet būna atvejų, kai randami pridėtiniai sėkliniai latakai arba perrišama ne ta anatominė struktūra, kuri nesvarbi paciento sveikatai, – aiškina D.Skaudickas.

– Apsisprendus po kurio laiko atstatyti sėklinio latako vientisumą, laukia sudėtinga mikrochirurginė operacija vazoepidydimostomija, priklausomai nuo buvusios vazektomijos atlikimo aukščio. Procedūra kelis kartus brangesnė, o jos efektyvumas siekia 50–60 proc.“

Porai svarstant, kuris iš partnerių turėtų darytis operaciją, urologas-seksologas pataria apsispręsti, ar tikrai norima būti steriliems.

„Įsitikinkite, ar verta tą daryti, nes niekas iš mūsų nežino, kas laukia ateityje, – įspėja D. Skaudickas. – Statistika rodo, kad apie 90 proc. vyrų yra patenkinti atlikta vazektomija, tačiau net 7–10 proc. to gailisi. Dažniausiai taip nutinka tiems, kurie operaciją darėsi būdami jauni arba kai poroje vazektomijos norėjo tik vienas žmogus.“

Užsisakydami naujienlaiškį gausite aktualią informaciją apie medicinos inovacijas, klinikos gydytojus ir specialius pasiūlymus.