Titulinis / Uncategorized / Padidėjusio jautrumo maistui tyrimas – raktas nuo daugybės negalavimų

Padidėjusio jautrumo maistui tyrimas – raktas nuo daugybės negalavimų

Atsako Medicina practica laboratorijos ImuPro tyrimo atstovė Renata Maskalianec.

Dėl bėrimo, virškinimo sutrikimų, blogos savijautos gali būti kaltas koks nors maisto produktas, kurio vaikas netoleruoja. Tai nėra mums pažįstama įprasta alerginė reakcija, kai organizmas į alergeną sureaguoja labai greitai. Padidėjęs jautrumas maistui dar vadinamas „uždelsta lėtine alergija“ arba žinomas kaip „maisto netoleravimas“. Esant padidėjusiam maisto jautrumui, imuninė sistema reaguoja į maisto produktus ir gamina specifinius IgG antikūnus. Atspėti, kam vaikas jautrus, be tyrimo ypač sunku.

 

 

Anksčiau padidėjusio jautrumo maistui tyrimai atrodė kaip alternatyvioji medicina, o dabar ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse netoleravimo tyrimas yra vienas iš galimų tyrimų, kurį padaro šeimos gydytojas, sulaukęs paciento su konkrečiais negalavimais. Kokia situacija Lietuvoje?

Progresas didžiulis, bet dar išgirstame skeptiškų nuomonių. Taip yra dėl informacijos apie patį tyrimą trūkumo. Pasaulyje šis tyrimas yra dažnai skiriamas, o reagentai ir analizė atitinka aukščiausius kokybės standartus. ImuPro tyrimas Lietuvoje skaičiuoja dešimtus metus, jo poreikis ateityje tik didės. Atlikti moksliniai tyrimai įrodo, kad atsisakius produktų su padidėjusiu IgG kiekiu simptomai sumažėja arba visai išnyksta.

Kokie skirtumai tarp klasikinės alergijos ir padidėjusio jautrumo maistui (III tipo alergijos)?

Šie du alergijų tipai susiję tuo, jog dalyvauja imuninė sistema. Tačiau ji reaguoja skirtingai. Klasikinė I tipo alergija yra tada, kai imuninė sistema gamina specifinius IgE antikūnus. Šie antikūnai sukelia staigias alergines reakcijas. Simptomai atsiranda per kelias sekundes ar minutes: stiprus tinimas, pasunkėjęs kvėpavimas, bėrimas, odos niežulys ar net anafilaksinis šokas. ImuPro netiria IgE sukeltos maisto alergijos. Padidėjęs jautrumas maistui (III tipo alergija) atsiranda tada, kai imuninė sistema gamina specifinius IgG antikūnus. Šie antikūnai gali sukelti uždegiminius procesus organizme. Simptomai gali būti jaučiami net ir po trijų dienų suvartojus netinkamą maisto produktą.

Kokie padidėjusio jautrumo maistui simptomai?

Kai IgG koncentracija kraujyje labai didelė, organizme vyksta uždegiminė reakcija, kuri gali sukelti tam tikrus nemalonius simptomus. Atsiranda įvairiausių negalavimų, kurių žmogus nesusieja su suvartotu maistu, – virškinimo sutrikimai, odos problemos, antsvoris, sąnarių, migreniniai galvos skausmai. Dažniausiai problemos susijusios su virškinimu, nes žarnynas pirmasis susiduria su antigenu. Dėl lėtinės alergijos gali kamuoti ne tik nepaaiškinami skausmai, bet ir lėtinis nuovargis arba svyruojanti kūno masė. Pavyzdžiui, sportuojantis žmogus, valgantis sveikus produktus ir skaičiuojantis kalorijas, gali nepasiekti norimo rezultato vien dėl uždegiminių procesų, vykstančių mūsų organizme, dėl vartojamų produktų, kuriems yra padidėjęs organizmo jautrumas.

Kiek produktų tiria ImuPro, koks palečių pasirinkimas?

Esant padidėjusiam maisto jautrumui, galima pasirinkti iš trijų palečių – 22, 90 arba 270 maisto produktų. Mažoji paletė taikoma tuomet, kai žmogus daugiau ar mažiau įtaria, kas gali jį įjautrinti, tarkime, suvalgo bandelę, o po kurio laiko jam išpučia pilvą. Tikėtina, kad toks žmogus netoleruoja gliuteno, tokiu atveju siūlome mažiausią paletę, kad tiesiog pasitvirtintų savo įtarimus. Vis dėlto dažniau taikome didesnes paletes, nes kreipiasi pacientai, nemalonius simptomus jaučiantys metų metus. Jie nori būti ramūs ir darosi didžiausią paletę, kad vėliau darant mitybos pokyčius nekiltų klausimų dėl neištirtų maisto produktų. Didžiojoje paletėje yra tiriama įvairiausių rūšių mėsa, žuvis, salotos, lietuvių racionui ypač svarbios grūdinės kultūros, kiaušiniai, pieno produktai. Tiriama daug pieno alternatyvų, pavyzdžiui, įvairūs sūriai, atskirai tiriamas vištos kiaušinio trynys ir baltymas, kitų paukščių kiaušiniai. Tiriamas jautrumas net maisto priedams – tirštikliams, konservuojančioms medžiagoms. Iš praktikos  pastebėjau, kad dabar daug žmonių reaguoja į guaro miltus, kurie naudojami desertų ir ledų gamyboje kaip tirštiklis.

Kaip vyksta tyrimas? Ką žmogus sužino, davęs kraujo?

Tyrimas atliekamas iš venų kraujo. Žmogus gauna išsamią tyrimo ataskaitą ir konkrečias rekomendacijas. Padidėjęs jautrumas tam tikriems maisto produktams – laikina būklė, ji gali kisti. Galbūt šiandien organizmas jautrus pienui, tačiau, padarius ilgesnę pertrauką, pieną bus galima vartoti – organizmas nebeįsijautrins (po metų nevartojimo reakcija į produktą kur kas sumažėja). Labai svarbu, kad net ir tinkami maisto produktai turi būti rotuojami kas 4 dienas, – racione turi vyrauti įvairovė. Kuo didesnė mitybos įvairovė, tuo mažesnė tikimybė, kad organizmas kam nors įsijautrins ateityje.

Kaip protingai maitinti kūdikį, kad jo organizmas neįsijautrintų?

Mamos, maitindamos kūdikį savo pienu, gali suteikti ne tik naudos, bet ir žalos. Gydytojų praktikoje nemažai atvejų, kai ateina mama su 3–4 mėnesių kūdikiu, kurį labai beria, skruostai raudoni, oda suplonėjusi. Mama ieško pagalbos pas įvairiausius gydytojus specialistus. Atlikus padidėjusio jautrumo maistui tyrimą paaiškėja, kad mama reaguoja, pavyzdžiui į vištos kiaušinius. IgG antikūnai per mamos pieną perduodami kūdikiui. Dėl to kūdikis gali jaustis prastai, turėti odos ar virškinimo sutrikimų. Jei žindomą kūdikį beria, ir jis maitinamas tik mamos pienu, tokiu atveju tyrimą rekomenduojama atlikti mamai ir jai pagal tyrimo rezultatus keisti mitybą, atsisakyti netinkamų jai produktų.

Neila Ramoškienė

 

„Gijos Klinikose“ Kaune maisto netoleravimo tyrimas Imupro atliekamas be išankstinės registracijos. Daugiau infrmacijos telefonu: +370 612 51 498

Daugiau informacijos apie tyrimą ČIA

Užsisakydami naujienlaiškį gausite aktualią informaciją apie medicinos inovacijas, klinikos gydytojus ir specialius pasiūlymus.