Nevaisingumas – jautri tema, su kuria pastaruoju metu susiduria vis daugiau porų. Tarp įvairių nevaisingumo gydymo būdų vis dažniau minimas NaProTechnologijos metodas, siūlantis alternatyvą tradiciniams sprendimams, tokiems kaip pagalbinis apvaisinimas. Kas yra NaProTechnologija ir kuo ji skiriasi nuo kitų metodų? Į šiuos ir kitus klausimus atsako „Gijos Klinikų“ gydytoja, NaProTechnologijos medicinos konsultantė Rita Simonaitytė.
Kaip apibrėžtumėte NaProTechnologiją keliais sakiniais tiems, kurie apie ją girdi pirmą kartą?
Pirmiausia, tai natūralus ir moksliniais tyrimais pagrįstas nevaisingumo gydymo metodas. Jo pagrindinis tikslas – atkurti moters ir (ar) vyro organizmo natūralią vaisingumo būklę, kad pora galėtų pastoti be papildomų intervencijų. Pirmoje vietoje – nepakenkti, kaip ir parašyta Hipokrato priesaikoje. Gydymas vyksta keliais etapais ir laikomas alternatyva pagalbiniam apvaisinimui.
Kuo NaProTechnologija iš esmės skiriasi nuo tradicinių vaisingumo gydymo metodų, įskaitant pagalbinį apvaisinimą?
Tradiciniai nevaisingumo gydymo metodai yra gana agresyvūs, lyginant su NaProTechnologija. Šis metodas siekia atkurti vaisingumą kuo natūralesniu ir švelnesniu būdu – kitaip tariant, „pabudinti“ organizmą, „suderinti“ ir harmonizuoti jį iš vidaus, kad jis pats pradėtų gaminti tam tikrus hormonus, reikalingus sveikam pastojimui, ir turėtų pakankamai vidinių rezervų vaisiaus išnešiojimui. Svarbus dėmesys skiriamas ir poros tarpusavio ryšiui bei abiejų partnerių psichologiniam ir emociniam komfortui.
Kaip atrodo įprastas paciento kelias, taikant NaProTechnologiją – nuo pirmo vizito iki galutinio rezultato?
Visų pirma, tai nėra greitas problemos sprendimo būdas – vaisingumo atkūrimui reikia laiko. Nevaisingumo problema dažnai būna kompleksinė ir formuojasi ne vienerius metus. Žinoma, pasitaiko ir greitų, sėkmingų pastojimų, kai tereikia tik švelnaus postūmio tinkama linkme. Viskas priklauso nuo individualios situacijos. Paprastai gydymas trunka nuo pusės metų iki metų ir gali būti tęsiamas iki dvejų metų.
Konsultacijų metu, atlikus tam tikrus tyrimus, nustatomos galimos nevaisingumo priežastys, jos koreguojamos, ir, kai organizmas yra pasiruošęs, moteris pastoja.
Ar yra kokių nors atliktų ilgalaikių stebėjimų apie vaikų, gimusių naudojant NaProTechnologiją, sveikatos būklę?
Tai natūralus vaisingumo gydymo metodas, pagrįstas daugiau nei 30 metų trukusiais moksliniais tyrimais. Vis daugiau ginekologų ir holistinės medicinos specialistų taiko šį metodą savo praktikoje ir džiaugiasi pasiektais rezultatais.
2018 m. Airijoje atliktame tyrime, kuriame dalyvavo 403 pacientai, nustatyta, kad NaProTechnologija suteikia panašius sėkmingo pastojimo rezultatus kaip IVF (apvaisinimas mėgintuvėlyje), tačiau su mažesne dvynių ar daugiavaisio nėštumo rizika. Vaikai, gimę po šio gydymo, paprastai būna sveikesni, kaip ir po natūralaus pastojimo, o gydymo kaštai – gerokai mažesni.
Kiek procentų porų po šio gydymo metodo taikymo sėkmingai susilaukia pirmo, antrojo vaiko be papildomo gydymo?
Jei nėra rimtesnių sveikatos problemų, kaip sunkios lėtinės ar autoimuninės ligos, onkologiniai susirgimai, pastojimo tikimybė siekia 60–80 procentų.
Taip pat NaProTechnologija gali padėti poroms, kurios yra patyrusios persileidimą du, tris ar daugiau kartų.
Kokioms moterims šis metodas gali netikti? Ir ar yra atvejų, kai NaProTechnologija nepadeda?
Tai priklauso nuo gretutinių ligų ar kitų sveikatos sutrikimų. Genetika taip pat vaidina svarbų vaidmenį. Vis dėlto šis metodas yra saugus ir gali būti taikomas plačiai.
Jei NaProTechnologija tokia veiksminga, kodėl ji nėra labiau reklamuojama ir žinoma plačiojoje visuomenėje?
Šis nevaisingumo gydymo būdas nėra „auksinė piliulė“ ar panacėja. Nepastojimo priežastys dažnai būna ne tik fizinės, bet ir psichologinės, emocinės. Trapus tarpusavio ryšys, nesaugumo jausmas, vidinė įtampa, nuolatinis išorinis stresas ir daugybė kitų priežasčių sukelia vidines organizmo pasipriešinimo reakcijas, tuomet visi energijos rezervai yra sutelkiami į „išgyvenimą“, o ne pastojimą. Šiuolaikinis gyvenimo tempas ir greito rezultato noras dažnai sukelia be galo didelę įtampą – dažniausiai ieškoma greito sprendimo, neįdedant daug pastangų ir apeinant tikrąsias nevaisingumo priežastis. Vietoj to, kad būtų siekiama sąmoningai suprasti esamą situaciją ir tvarkyti ją iš esmės. Todėl dažniausiai yra pasirenkami pagalbinio apvaisinimo metodai. NaProTechnologija siūlo ne tokį iš pirmo žvilgsnio patrauklų variantą, kadangi čia reikės įdėti ir asmeninių pačios poros pastangų bei dirbti komandoje su specialistu, kurio pagrindinė misija – nurodyti teisingą kryptį ir duoti tinkamus įrankius, tačiau visa kita pora turės padaryti pati. O tam reikia laiko, kantrybės, tikėjimo ir pasitikėjimo. Džiugu matyti, kad visuomenės sąmoningumas auga ir vis daugiau jaunų žmonių supranta sveikos gyvensenos naudą, kelia teisingus klausimus bei ieško saugesnių bei natūralesnių sprendimų.
Ar NaProTechnologija skirta tik pastojimui?
NaProTechnologija taip pat padeda spręsti ir kitas ginekologines problemas, tokias kaip mėnesinių ciklo sutrikimai, priešmenstruacinis sindromas, policistinių kiaušidžių sindromas, hipotaliaminė amenorėja (mėnesinių nebuvimas), pogimdyminė depresija ir kt.
Ar turite ką papildomai pridurti prie šios temos moterims, kurios šiuo metu dar svarsto, ar pasirinkti šį metodą?
Vaisingumas – tai mums duota Dievo dovana ir kiekviena moteris turi teisę į motinystės džiaugsmą. Vienoms šis kelias gali būti labai tiesus ir lengvas, kitoms – su kiek daugiau posūkių ir vingių. Linkiu atrasti sau tinkamiausią ir priimti jį su dėkingumu ir pagarba, tiek sau, tiek ir ateinančiai naujai gyvybei. Ir visada prisiminti, kad „ranka, supanti lopšį, valdo visą pasaulį!“