Titulinis / Naujienos / Sugrįžimas į savo kūną

Sugrįžimas į savo kūną

Plastinės operacijos, skirtos koreguoti po gimdymo pasikeitusį kūną, tampa vis populiaresnės. Taip yra dėl kelių priežasčių: tobulėja medicinos galimybės, keičiasi visuomenės požiūris ir kainos tampa labiau prieinamos. Tačiau klausimų vis dar labai daug. Plastinės chirurgijos specialistai komentuoja dvi operacijų metodikas.

 Pilvo plastika – ne tik „dėl grožio“

 „Gijos Klinikų“ plastinės ir rekonstrukcinės bei abdominalinės chirurgijos gydytojas Karolis Černauskis

Pilvo plastikos operacijos dažniausiai atliekamos trimis atvejais. Gimdžiusioms moterims, kurios po nėštumo turi prasiskyrusius tiesiuosius pilvo raumenis, kabančią, dažniausiai strijų sugadintą apatinės pilvo dalies odą. Žmonėms, kurie neteko daug svorio, nes atsiranda daug laisvos odos įvairiose kūno vietose, taigi ir ant pilvo. Trečia pacientų grupė – turintys išvaržas (bambos, baltosios linijos, pooperacines) įvairiose pilvo srityse.

Vis dėlto dažniausiai tenka operuoti gimdžiusias moteris. Kodėl? Praėjus kuriam laikui po gimdymo, pacientės pastebi pasikeitusį savo pilvo vaizdą. Pirmiausia tai tampa estetine problema. Pilvas būna atsikišęs, praradęs formą, pavalgius išsipučia, o lieknesnės moterys gali net užčiuopti ar matyti tarpą tarp pilvo tiesiųjų raumenų – diastazę. Prasiskyrę pilvo raumenys yra ne tik estetinė, bet ir didelė medicininė problema. Gali varginti apatinės nugaros dalies skausmai, formuotis netaisyklinga laikysena. Susilpnėja dubens raumenys, atsiranda šlapimo nelaikymo epizodų. Nukenčia lytinis gyvenimas, vargina nuolatiniai virškinimo sutrikimai. O tarp prasiskyrusių pilvo raumenų dažniau formuojasi ir išvaržos.

Pilvo raumenys prasiskiria dėl padidėjusio slėgio pilvo viduje, o tai dažniausia įvyksta po nėštumo. Vaisius didėdamas bando rasti sau vietos pilve, taip raumenys ir prasiskiria. Todėl ir priežastys dažniausiai susijusios su nėštumu: didelis vaisius, daugiavaisis nėštumas, per didelis fizinis krūvis nėštumo metu, atlikta cezario pjūvio operacija, liekna pacientė. Kitos galimos priežastys yra didelis riebalų kiekis, intensyvus svorių kilnojimas, tam tikros jungiamojo audinio ligos, vyresnis nei 35 metų amžius. Taigi prasiskyrę pilvo raumenys gali varginti ne tik moteris.

Diastazė nustatoma apžiūros pas gydytoją metu – jei tarp raumenų telpa 2 ar 3 pirštai, greičiausiai pacientės pilvo raumenys yra prasiskyrę. Atliktas pilvo ultragarsinis tyrimas padeda tiksliai nustatyti diastazę, jos plotį, galimas išvaržas. Tačiau dažniausiai jau iki gydytojo vizito pacientė žino, jog jos pilvo raumenys prasiskyrę, nes jaučia ar mato jau anksčiau minėtus simptomus bei užčiuopia tarpelį tarp pilvo raumenų.

Į ką atkreipti dėmesį, ruošiantis pilvo plastikos operacijai? Pasiruošimas gana paprastas, tik būtina žinoti keletą svarbių dalykų. Svarbu mesti rūkyti ir atsisakyti kitų žalingų įpročių. Rūkymas stipriai blogina pooperacinių žaizdų gijimą. Be to, svarbu išbandyti kineziterapijos užsiėmimus, sportą ir tik negavus norimo rezultato galvoti apie operaciją.

Siekiant geriausio estetinio rezultato, pilvo plastika gali būti kombinuojama su kitomis plastinės chirurgijos operacijomis: riebalų nusiurbimu, krūtų operacijomis, žastų plastika ir kt. Tokiu atveju, pasiruošimas kompleksinei operacijai gali skirtis. Tačiau kiekvienu atveju dėl kombinacijų sprendžiama individualiai, atsižvelgiant į pacientės kraujo rodiklius, gretutines ligas ir bendrą medicininę būklę.

Po pilvo plastikos operacijos, kuomet kartu koreguojama diastazė, svarbu 6–8 savaites nešioti specialų kompresinį korsetą arba diržą. Apie porą mėnesių svarbu vengti fizinio krūvio, o pratimus pilvo raumenims pradėti tik praėjus 3 mėnesiams po operacijos. Pooperaciniam tinimui mažinti rekomenduojami limfodrenažiniai masažai.

Mommy Makeover – kompleksinė kelių sričių operacija

„Gijos Klinikų“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Mantas Sakalauskas

Kai moteris po gimdymo nutaria koreguoti ne tik pilvuką, bet ir krūtinę ar kitas kūno vietas, atliekame „Mommy Makeover“ operaciją. Beje, nors operacija taip pavadinta, nes atliekama moterims po vieno ar kelių nėštumų, dažnai pacientės kreipiasi ir netekusios daug kūno svorio ar paprasčiausiai varginamos tam tikrų nepageidaujamų anatominių požymių, kuriuos galima pakoreguoti.

Kompleksinė „Mommy Makeover“ operacija pasaulyje atliekama bent 30 metų, o Lietuvoje jau maždaug 20 metų. Pastaruoju metu ši operacija itin populiari, nes moterys vis dažniau renkasi vieną sudėtinę operaciją vietoje kelių atskirų.

Kūno pokyčiais nepatenkintoms moterims atliekant kompleksinę operaciją „Mommy Makeover“ operuojamos bent dvi sritys, pavyzdžiui, pilvas ir krūtys. Operacijos metu kartu gali būti atliekamas krūtų pakėlimas ir (arba) didinimas implantais, krūtų mažinimas, riebalų persodinimas, pilvo plastika. Dažnai kartu derinamas ir riebalų nusiurbimas nuo juosmens, nugaros ar kitų sričių, riebalų persodinimas į sėdmenis. Galima derinti ir įvairių kitų kūno sričių operacijas, įskaitant šlaunų, žastų, nugaros, pažastų plastiką, sėdmenų pakėlimą, riebalų nusiurbimą. Kartu gali būti atliekama ir viršutinių bei apatinių vokų plastika, antakių pakėlimas, kartais nosies plastika. Vis dėlto tokia operacija kaip veido patempimas su kūno srities operacija dažniausiai neatliekama, nes nerekomenduojama atlikti daugiau kaip trijų sričių sudėtinės operacijos, – dėl per didelės intervencijos bei kur kas ilgesnio operacijos laiko.

Ar kompleksinės operacijos, tokios, kaip „Mommy Makeover“, nėra pavojingos? Jos atliekamos tik įsitikinus, kad pacientė neserga sunkiomis gretutinėmis ligomis, neturi žalingų įpročių, kūno masės indeksas nėra per didelis, kraujo tyrimai normalūs. Jei minėtų aspektų nėra, kompleksinė operacija nepavojinga. Tokios operacijos turi nemažai privalumų. Svarbiausi jų – atliekama viena anestezija, būna tik vienas skausmingas periodas, viena reabilitacija, vienas nedarbingumo epizodas. Be to, geriau matomas rezultatas, nes iškart koreguojamos kelios sritys. Ne paskutinėje vietoje ekonominė nauda, nes operacijas atliekant kartu bendra kaina yra mažesnė, nei jas atliekant atskirai. Tačiau būtų gerai, kad operacijos trukmė neviršytų 4,5 val.

Patarimai:

Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos operacijas patariama atlikti ne anksčiau, nei praėjus 6 mėnesiams nuo žindymo pabaigos (žindant išsiskiria hormonų, kurie trukdo sklandžiam gijimo procesui). Svarbu įvertinti ir tai, jog pooperacinis laikotarpis gali kelti diskomfortą, todėl rekomenduojama iš anksto nusiteikti ir tinkamai pasiruošti, kad nekiltų problemų rūpinantis mažyliu.

Dažnai pagimdžiusios mamos girdi raginimus palaukti, kol viskas savaime susitvarkys. Tačiau ne visoms problemoms išspręsti pakanka vien tik laiko. Jeigu krūtys ar pilvas po gimdymo praėjus metams negrįžta į pageidaujamą formą ir moteris dėl to jaučia diskomfortą, jau galima pradėti domėtis įvairiais problemos sprendimo būdais.

 

Šaltinis: Mamos žurnalas.

Užsisakydami naujienlaiškį gausite aktualią informaciją apie medicinos inovacijas, klinikos gydytojus ir specialius pasiūlymus.