Titulinis / Naujienos / Plastinės chirurgijos gydytojas M. Sakalauskas: grožio suvokimo tendencijos pakito

Plastinės chirurgijos gydytojas M. Sakalauskas: grožio suvokimo tendencijos pakito

Plastinė chirurgija nėra tik grožio operacijos, įsitikinęs „Gijos Klinikų“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Mantas Sakalauskas ir įvardija net kelias opias problemas, kurias sėkmingai sprendžia ši medicinos sritis. Vis dėlto plastinė chirurgija irgi turi ribas, pabrėžia gydytojas, visuomet besirenkantis pacientams paaiškinti realią situaciją, nei žadėti tuščias viltis.

Anksčiau, prieš dešimt ir daugiau metų, plastinės operacijos buvo tabu. Kaip manote, kada įvyko lūžis, kai žmonės pradėjo „normaliai“ vertinti šią medicinos sritį? 

Anksčiau tai buvo išskirtinai prabangos paslauga. Daugelis plastinių operacijų tiesiog negalėdavo įpirkti. Na, o dabar jos yra daug prieinamesnės dėl pagerėjusios žmonių finansinės padėties. Be to, pasikeitė ir tendencijos. Anksčiau vyravo dirbtinumo kultas, kurio šiuo metu beveik nebėra. Žmonėms dabartinės tendencijos priimtinesnės, jie neslepia, jei atlieka operaciją, dalijasi patirtimi su aplinkiniais, informacija plinta žymiai paprasčiau, todėl ir nuomonė keičiasi.

O kada pats supratote, kad būsite plastikos chirurgu? Kodėl pasirinkote šią specialybę?

Kuo noriu būti, žinojau dar mokyklos suole. Aplinkiniai visada sakė, kad išsiskiriu smulkmeniškumu ir estetikos pojūčiu. Greičiausiai tai ir lėmė profesijos pasirinkimą.

Ar šios savybės ir padeda darbe? Kas jums svarbiausia?

Būtent smulkmeniškumas ir estetikos pojūtis, manau, man padeda visapusiškai save išreikšti. Be abejo, chirurgui taip pat būtina ir didelė empatija. Aš visuomet nuoširdžiai džiaugiuosi besišypsančių pacientų veidais ir puikiais rezultatais, kurie turi įtakos ne tik paciento išorei, bet ir geresnei psichologinei savijautai. Man svarbiausia viską daryti sąžiningai ir atiduoti visą save. Jaučiuosi ramus žinodamas, kad padariau viską, ką galėjau. To grąža man – geras miegas ir sveikata.

Ar turite asmeninių taisyklių, kurių laikotės darbe?

Manau, kiekviename darbe, kuriame susiduriame tiesiogiai su žmonėmis, svarbiausia – pagarba ir sąžiningumas. Neleidžiu sau žadėti pacientui to, ko negalėsiu įgyvendinti. Geriau jau nuliūdinti žmogų atvirai pasakant apie realias operacijos galimybes, nei suteikti netikrų vilčių, kurioms subliuškus nusivylimas būtų daug didesnis.

O ką labiausiai akcentuojate pacientams?

Svarbiausia pacientui paaiškinti, kad operacijos tikslas nėra kardinaliai pakeisti išvaizdą, o tik paryškinti esamus bruožus ar pakoreguoti nepageidaujamus nėštumo ar amžiaus lemtus pakitimus. Labiausiai akcentuoju tai, kad nesiekiu dirbtinumo. Manau, kad geras plastikos chirurgo darbas yra toks, kurio aplinkiniai nepastebi, o patrauklią paciento išvaizdą įvertina kaip „gerų“ genų rezultatą.

Iš tiesų vis dar įprasta manyti, kad plastinė chirurgija – tik grožio operacijos. Kokios problemos sprendžiamos plastine chirurgija?

Plastinė chirurgija – labai plati sritis. Gydomos tiek įgimtos, tiek įgytos deformacijos, audinių defektai dėl patirtų traumų ar nudegimų. Be to, gydomi ir onkologiniai minkštųjų audinių susirgimai. Estetine chirurgija gerinama ne tik paciento išvaizda, bet ir psichologinė būsena bei gyvenimo kokybė apskritai. Taip pat gali būti sprendžiamos ir sveikatos problemos. Pavyzdžiui, krūtų mažinimas pirmiausia yra sveikatos problemas sprendžianti operacija, nes po jos praeina nugaros ir pečių lanko skausmai, išnyksta šutimo po krūtimis bei liemenėlės įspaudų problema. Taigi, priešingai nei kartais manoma, dažnu atveju pirmiausia kaip tik yra sprendžiamos sveikatos ar psichologinės problemos, o estetinė nauda jau eina tik po to.

Kaip ruošiatės operacijoms? Gal turite kokių nors specialių ritualų?

Nors operacijas atlieku kone kasdien, vis dėlto kiekvienas atvejis yra individualus, o operacijos – skirtingos. Prieš operaciją visuomet apgalvoju jos eigą, galimus niuansus, susidarau aiškų planą. Taip pat mėgstu bent ketvirtį valandos prieš operaciją tiesiog ramiai pasėdėti ir susikaupti.

Akivaizdu, kad tiek jūsų darbas, tiek dabartinė pasaulinė situacija – itin įtempta, kaip tvarkotės su stresu ir įtampa?

Darbe visą savo dėmesį skiriu pacientams, o būdamas namuose su žmona ir dukrele stengiuosi atsiriboti nuo darbo ir nuolatinių pasaulio naujienų apie negandas. Drąsiai galiu sakyti, kad mano ramybės uostas – šeima ir namai. Savaitgaliais išvykstu į gamtą pažvejoti. Tai puikiai išvėdina galvą. Reguliariai sportuoju. Sportas ne tik padeda atsipalaiduoti, bet yra naudingas ir darbui, nes operacijos, galinčios trukti iki 4–5 valandų, reikalauja nemažai fizinių jėgų.

Kokias operacijas atliekate dažniausiai? Kokios jūsų mėgstamiausios?

Dažniausiai atlieku kūną kontūruojančias operacijas, t. y. krūtų didinimą, pakėlimą, pilvo plastiką, šlaunų, žastų plastiką, sėdmenų pakėlimą, reikiamų kūno sričių riebalų nusiurbimą, riebalų persodinimą ir kitas. Šiek tiek rečiau, bet vis tiek gana dažnai atlieku veido srities operacijas: viršutinių ir apatinių vokų plastiką, antakių pakėlimą, nosies plastiką. Visų ir neįvardysiu, nes yra daug vienos operacijos tipų ir skirtingų operacijų kombinacijų. Būtent kombinuotos operacijos, kurių metu koreguojama keletas kūno sričių, man patinka labiausiai. Nors techniškai jos sudėtingesnės, rezultatas kompleksiškesnis ir pokytis ryškesnis.

Kokios penkios operacijos populiariausios tarp lietuvių?

Iš kompleksinių išskirčiau „Mommy makeover“, kurios metu koreguojama pilvo sritis ir krūtys, kartu dažnai atliekamas ir atskirų kūno sričių riebalų nusiurbimas. Kitos operacijos, patenkančios į populiariausiųjų sąrašą, – tai krūtų didinimas, riebalų nusiurbimas, pilvo ir viršutinių vokų plastika.

Plastinė chirurgija Lietuvoje ir užsienyje. Ar pastebite skirtumų?

Ne. Mes judame koja kojon su naujausiomis tendencijomis, kurias dažniausiai diktuoja JAV, Vakarų Europos ir Pietų Amerikos plastikos chirurgai. Be to, dažnai dalyvaujame konferencijose, mokomės, tobulėjame, todėl didelio skirtumo tikrai nematau. Kai kuriose srityse Lietuvos gydytojai netgi lenkia kolegas užsienyje.

 

Šaltinis: mados žurnalas „L’Officiel“. Autorius: Neringa Šimkutė

Užsisakydami naujienlaiškį gausite aktualią informaciją apie medicinos inovacijas, klinikos gydytojus ir specialius pasiūlymus.