Titulinis / Naujienos / Plastinė chirurgija – mokslas ar menas?

Plastinė chirurgija – mokslas ar menas?

Plastinė chirurgija – itin kruopšti ir tiksli medicinos sritis, tačiau „Gijos Klinikų“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojai Mantas SAKALAUSKAS, Giedrius STANKEVIČIUS ir Karolis ČERNAUSKIS sako, kad auksiniai standartai – tik gairės, o pačioje plastinėje chirurgijoje – nemažai kūrybos.

Ko plastinėje chirurgijoje daugiau – mokslo ar meno?

Mantas: kūrybos plastinėje chirurgijoje tikrai nemažai, vis dėlto mokslo dalis, sakyčiau, didesnė. Tai medicinos sritis, o chirurgija – intervencija į žmogaus organizmą. Per daugybę metų susiformavo tam tikri plastinės chirurgijos kanonai, technikos, kurių privaloma laikytis, norint nepakenkti paciento sveikatai.

Giedrius: jei neturėtume mokslinių žinių, džiaugtis profesionaliais rezultatais tektų retai. Žinoma, kai tam tikrose operacijose sukaupiame pakankamai patirties, galime įnešti ir šiek tiek kūrybos. Tai padeda atrasti naujas metodikas ir nuolat tobulėti. Nesame tik grožio kūrėjai. Manau, kad ne mūsų, o gamtos ir jos dėsnių galioje yra sukurti visa, kas gražu. Plastinė chirurgija gali tik padėti tą grožį išlaikyti kuo ilgiau.

Karolis: šiek tiek meno čia tikrai yra. Plastinė chirurgija reikalauja estetikos pojūčio, kūrybos, tačiau ji neatsiejama ir nuo mokslo, metodikų bei inovacijų. Prieš kiekvieną operaciją galima puikiai atlikti būtinus matavimus, tačiau be proporcijų suvokimo ir estetikos pojūčio gero rezultato nebus. Tai sritis, kurioje persipina begalė dalykų.

Ar operuodami visuomet laikotės „auksinių standartų“?

Giedrius: standartai – gairės, kuriomis vadovaujamės darbe, nes vis dėlto nesame nepriklausomi kūrėjai. Tačiau, jei vadovautumės tik jais, būtume šabloniški, ir darbų rezultatai būtų nenatūralūs. Manau, būtina kas kartą individualiai pažvelgti į asmenį. Kiekvienas yra unikali grožio forma, ir tam, kad pasiektume maksimalų rezultatą, standartus ir metodikas turime pritaikyti prie konkrečios situacijos ir poreikio.

Karolis: auksiniai standartai netinka visiems pacientams be išimties – kas vienam gražu, kitam gali būti nepriimtina. Ši sritis reikalauja glaudaus paciento ir chirurgo bendradarbiavimo, tad visuomet stengiuosi išgirsti paciento troškimus, atsakyti į rūpimus klausimus, o tuomet kartu nusprendžiame, kokio rezultato sieksime. Operuodamas laikausi su pacientu suderinto plano, o ne paplitusių standartų.

Mantas: aš nevengiu nukrypti nuo vadinamųjų auksinių standartų, siekdamas harmoningo bendro vaizdo. Projektuojant ateities rezultatą, reikia įvertinti visumą, bendras proporcijas, kad gražiai atrodytų ne tik pakoreguota vieta, bet ir bendras vaizdas būtų malonus akiai.

Ar yra tekę susidurti su nerealiais pacientų lūkesčiais? Kaip su jais susitvarkote?

Mantas: retai, bet pasitaiko. Tokiais atvejais tenka pacientams rodyti kuo daugiau pavyzdžių ir kantriai aiškinti, kokių pokyčių realu tikėtis. Kartais pacientui pasiūlau padaryti pertrauką, apsvarstyti ir po kurio laiko vėl susitikti. Dažniausiai kompromisą pasiekti pavyksta.

Giedrius: esu susidūręs su įvairiais pacientų lūkesčiais, bet ilgametė praktika išmokė tinkamai reaguoti bei elgtis įvairiose situacijose. Kartais pokalbiui su pacientu būtina skirti daug laiko, kad argumentuotai išdėstytume, kodėl, mūsų vertinimu, jo lūkesčiai nerealūs arba kodėl galutinis rezultatas vis tiek nenudžiugins. Tokiais atvejais reikia iliustracijomis ar kompiuterio programomis pacientui parodyti, kad norimo poreikio įgyvendinimas tiesiog netiks prie jo veido arba kūno.

Karolis: yra tekę susidurti su, sakykime, keistomis situacijomis, kai pacientas ateina su labai konkrečiu noru ir jau tvirtai apsisprendęs dėl kurios nors operacijos, o, mano supratimu, vertinant bendrą situaciją ir siekiant gero rezultato, jam reikėtų visai kitų sprendimų. Bendrą susitarimą galima rasti tik diskutuojant.

Kuo skiriasi plastinės operacijos dabar ir prieš dešimtmetį?

Giedrius: technologijos nuolat tobulėja, o inovacijos padeda atrasti minimalios intervencijos būdus. Dabar siekiama sumažinti pooperacinio laikotarpio trukmę, padedant pacientui greičiau atsistatyti. Kinta ir tendencijos. Anksčiau buvo svarbu, kad rezultatas būtų akivaizdus, o dabar prioritetas teikiamas kuo natūralesniam pokyčiui, dažniau siekiama ne iš esmės pasikeisti, o tik grąžinti kūną į ankstesnes proporcijas, ilgiau išlaikyti jaunystės žavesį.

Mantas: labiausiai pasikeitė pats požiūris į plastines operacijas. Tai nebėra tabu. Pacientai nebebijo viešai deklaruoti, kad turėjo plastinę operaciją, kas, manau, sveikintina, nes kiekvienas žmogus turi teisę į pokytį, suteikiantį daugiau pasitikėjimo ir teigiamų emocijų. Patobulėjo ir operacijų atlikimo technika, plastinės chirurgijos specialistai įgijo daugiau patirties ir kompetencijos. Ypač didelis proveržis jaučiamas riebalų nusiurbimo srityje, kur atsirado nemažai naujos technologijos prietaisų, lengvinančių chirurgų darbą.

Karolis: plastinė chirurgija tapo prieinamesnė didesniam žmonių ratui, ne tik finansiniu, bet ir informacijos sklaidos atžvilgiu. Žmonės atvirai dalijasi patirtimi, nevengia dalyti patarimų.

Kas Jums patiems yra graži moteris?

Mantas: moteris graži tada, kai patinka pati sau. Tai suteikia pasitikėjimo, kuris iškart matyti pažvelgus į akis. Apskritai, visos moterys gražios, tik kai kurioms tenka padėti, kad tas pasitikėjimas savimi sustiprėtų.

Karolis: man graži savimi pasitikinti moteris, kuri kasdien jaučiasi gerai, švyti, šypsosi ir skleidžia tą šypseną kitiems. Graži moteris tikrai nėra apie kūno linijas, tai visuma. Puikiai žinau, kad moterys tam tikrais gyvenimo tarpsniais tą pasitikėjimą ir šypseną praranda dėl kūno pokyčių, tačiau plastinės chirurgijos specialistai tam ir yra, kad padėtų susigrąžinti pasitikėjimą savimi ir jų veide vėl spindėtų šypsenos.

Giedrius: man taip pat graži savimi pasitikinti ir besišypsanti moteris. Tarsi ir nieko bendra su plastine chirurgija, tačiau kartais prireikia labai mažo jos įsikišimo, kad moteris sužydėtų gražiausiomis spalvomis. Svarbiausia pačios moters skleidžiama žinutė – jeigu ji sau graži, tą žinutę perskaitys ir aplinkiniai. Asmeniškai man gražiausia mano žmona.

 

Šaltinis L’Officiel, Neringos Šimkutės tekstas.

Užsisakydami naujienlaiškį gausite aktualią informaciją apie medicinos inovacijas, klinikos gydytojus ir specialius pasiūlymus.