Titulinis / Naujienos / Pilvo plastika – ne tik estetinė problema

Pilvo plastika – ne tik estetinė problema

Ne visos ištraukė laimingą bilietą genų loterijoje, kai praėjus savaitei po gimdymo gali apsimauti savo 12 klasės džinsus. Absoliučios daugumos gimdžiusių moterų kūnai pasikeičia, o sportas ir sveika gyvensena ne visada gali suvaldyti kai kuriuos virsmus. Dėl nepageidaujamo svorio galime pasitelkti valią, tačiau jokia savitaiga nesujungsime išsiskyrusios pilvo sienos raumenų, nepašalinsime odos pertekliaus, strijų. Čia į pagalbą gali ateiti plastinė chirurgija, kuri pastaruoju metu žengia į priekį milžinišku tempu. Naujos metodikos ir chirurginės galimybės daro stebuklus.

Apie pilvo plastines operacijas kalbamės su „Gijos Klinikų“ plastinės ir rekonstrukcinės bei abdominalinės chirurgijos gydytoju Karoliu Černauskiu. Jis pakomentavo dažniausiai moterų užduodamus klausimus.

Manoma, kad pilvo plastika atliekama tik gimdžiusioms moterims, prasiskyrus pilvo raumenims (dėl diastazės). Ar tai tiesa? Kokiems dar pacientams gali būti atlikta ši operacija?

Su šiuo teiginiu vienareikšmiškai sutikti negalėčiau. Iš tikrųjų, pilvo plastikos operacijos dažniausiai atliekamos gimdžiusioms moterims, kurios po nėštumo turi prasiskyrusius tiesiuosius pilvo raumenis, kabančią, dažniausiai strijų sugadintą apatinės pilvo dalies odą. Bet tai nėra taisyklė – šios operacijos pritaikomumas yra platesnis.

Daugėja pacientų, kurie kreipiasi dėl šios operacijos netekę daug svorio. Tokiems pacientams atsiranda daug laisvos odos įvairiose kūno vietose, taigi ir ant pilvo. Susidaro perteklinės odos klostės, kurios ypač karštu metų laiku iššunta, susidaro žaizdelės. Tokiems pacientams atlikus pilvo plastikos operaciją, gerokai pagerėja tiek fizinė, tiek psichologinė gyvenimo kokybė, o ir transformacijos būna tikrai įspūdingos.

Kita pacientų grupė – turintys išvaržas (bambos, baltosios linijos, pooperacines) įvairiose pilvo srityse. Jeigu diagnozavus pilvo sienos išvaržą kartu pacientui yra ir pilvo odos perteklius apatinėje dalyje, negražūs buvusių operacijų randai, tuomet kombinuojant išvaržos plastiką su pilvo plastika, galime išgauti ne tik puikų kosmetinį rezultatą, bet ir išgydyti kartais sunkiai komplikuotis galinčias pilvo sienos išvaržas.

Kokie požymiai parodo, jog yra prasiskyrę pilvo raumenys?

Praėjus kuriam laikui po gimdymo, pacientės pastebi pasikeitusį savo pilvo vaizdą. Pirmiausia tai tampa estetine problema. Pilvas būna atsikišęs, praradęs formą, pavalgius išsipučia, o lieknesnės moterys gali net užčiuopti ar matyti tarpą tarp pilvo tiesiųjų raumenų. Prasiskyrę pilvo raumenys yra ne tik estetinė, bet ir didelė medicininė problema. Gali varginti apatinės nugaros dalies skausmai, formuotis netaisyklinga laikysena. Susilpnėja dubens raumenys, atsiranda šlapimo nelaikymo epizodai. Nukenčia lytinis gyvenimas, vargina nuolatiniai virškinimo sutrikimai. O tarp prasiskyrusių pilvo raumenų dažniau formuojasi ir išvaržos.

Kodėl prasiskiria pilvo raumenys? Kokia prevencija, siekiant to išvengti?

Pilvo raumenys prasiskiria dėl padidėjusio slėgio pilvo viduje, o tai –dažniausia nėštumo pasekmė. Vaisius didėdamas bando rasti sau vietos pilve, taip raumenys ir prasiskiria. Todėl ir priežastys dažniausiai susijusios su nėštumu: didelis vaisius, daugiavaisis nėštumas, per didelis fizinis krūvis nėštumo metu, atlikta cezario pjūvio operacija, liekna pacientė. Kitos galimos priežastys yra didelis intraabdominalinių riebalų kiekis, intensyvus svorių kilnojimas, tam tikros jungiamojo audinio ligos, amžius virš 35 metų. Todėl prasiskyrę pilvo raumenys gali varginti ne tik moteris.

Geriausia prevencija – pilvo sienos bei dubens raumenų stiprinimas iki nėštumo. Nėštumo metu ir po jo galimi specialūs kineziterapijos užsiėmimai. Svarbus sveikos, visapusiškos mitybos propagavimas, žalingų įpročių atsisakymas.

Kaip nustatoma, kiek centimetrų prasiskyrę pilvo raumenys? Ar moteris gali pati namuose tai „nustatyti“?

Diastazė nustatoma apžiūros pas gydytoją metu – jei tarp raumenų telpa 2 ar 3 pirštai, greičiausiai pacientės pilvo raumenys yra prasiskyrę. Atliktas pilvo ultragarsinis tyrimas padeda tiksliai nustatyti diastazę, jos plotį, galimas išvaržas. Tačiau dažniausiai jau iki gydytojo vizito pacientė žino, jog jos pilvo raumenys prasiskyrę, nes jaučia ar mato jau anksčiau minėtus simptomus bei čiuopia tarpelį tarp pilvo raumenų.

Per savo praktiką teko koreguoti apie 12–14 cm prasiskyrusius pilvo raumenis, tačiau tokia diastazė buvo komplikuota gigantine pilvo sienos išvarža, kurioje buvo nemaža dalis pacientės žarnyno. Esant tokiai patologijai naudojami specialūs pilvo sienos rekonstrukcijos metodai bei sintetiniai tinkleliai.

Išvaržos ir prasiskyrę pilvo raumenys – kaip tai susiję?

Tiesiuosius pilvo raumenis jungia jungiamojo audinio plėvė – baltoji linija. Tai labai stiprus audinys, kuris išlaiko mūsų raumenis vieną šalia kito. Augant vaisiui didėja slėgis pilvo viduje, baltoji linija plonėja, dėl to tiesieji pilvo raumenys nustumiami į šonus, atsiranda tarpas tarp jų. Išplonėjusi baltoji linija (diastazė) tampa nebe tokia stipri kaip anksčiau ir pro ją gali prasiveržti pilvo ertmės organai – formuotis išvaržos. Todėl diastazė ir išvaržos – labai susiję.

Kokius nepatogumus sukelia išvaržos?

Išvaržos pasireiškia kaip iššokęs darinys, gumbelis tam tikroje pilvo vietoje, kurį pirštais lengvai galime grąžinti į pilvo ertmę. Gumbo turinys dažniausiai būna pilvo riebalai, tačiau didelių išvaržų atveju gali būti ir pilvo ertmės organai, pavyzdžiui, žarnos. Dažniausiai esant diastazei formuojasi bambos srities išvaržos. Simptomų pradžioje gali ir nebūti. Vėliau, ypač fizinio krūvio metu, buvęs mažas gumbelis palaipsniui gali virsti vis didėjančiu gumbu ir sukelti skausmą, diskomfortą. Grėsmingiausia išvaržos komplikacija yra jos strigimas, kuomet gumbas tampa be galo skausmingas ir jo negalima grąžinti į pilvo ertmę. Tokiu atveju turi būti skubiai operuojama, nes gali grėsti labai rimtos sveikatos problemos.

Į ką atkreipti dėmesį, ruošiantis pilvo plastikos operacijai?

Pasiruošimas gana paprastas, tik būtina žinoti keletą svarbių dalykų. Svarbu mesti rūkyti ir atsisakyti kitų žalingų įpročių. Rūkymas stipriai blogina pooperacinių žaizdų gijimą. Kūno masės indeksas neturėtų viršyti 28. Moteris apie pilvo plastiką turėtų galvoti ne anksčiau nei praėjus 6–8 mėnesiams po žindymo. Be to, svarbu išbandyti kineziterapijos užsiėmimus, sportą ir tik negavus norimo rezultato galvoti apie operaciją.

Siekiant geriausio estetinio rezultato, pilvo plastika gali būti kombinuojama su kitomis plastinės chirurgijos operacijomis: riebalų nusiurbimu, krūtų operacijomis,  žastų plastika ir kt. Tokiu atveju, pasiruošimas kompleksinei operacijai gali skirtis. Tačiau kiekvienu atveju dėl kombinacijų sprendžiama individualiai, atsižvelgiant į pacientės kraujo rodiklius, gretutines ligas ir bendrą medicininę būklę.

Kokios rekomendacijos po operacijos?

Po pilvo plastikos operacijos, kuomet kartu koreguojama diastazė, svarbu 6–8 savaites nešioti specialų kompresinį korsetą arba diržą. Apie porą mėnesių svarbu vengti fizinio krūvio, o pratimus pilvo raumenims pradėti tik praėjus 3 mėnesiams po operacijos. Pooperaciniam tinimui mažinti rekomenduojami limfodrenažiniai masažai.

 

Šaltinis: „Mamos žurnalas“, Neila Ramoškienė.

Užsisakydami naujienlaiškį gausite aktualią informaciją apie medicinos inovacijas, klinikos gydytojus ir specialius pasiūlymus.