Niežulys, dilgčiojimas, skausmas lytinių organų srityje šlapinantis ar lytinių santykių metu, paraudimas ar išbėrimas – pienligė sukelia daugybę nemalonių pojūčių. Ši grybelinė infekcija, vadinama makšties kandidoze, neretai kartojasi. Kas sukelia negalavimą ir kaip gydytis? Į visus rūpimus klausimus atsako „Gijos Klinikų“ akušerės-ginekologės.
Prof. Eglė Bartusevičienė
Vulvovaginalinė grybelinė infekcija (pienligė) – dažniausia vaisingo amžiaus moterų išorinių lyties organų ir makšties infekcija. Apie 75 proc. moterų kartą gyvenime yra susidūrusios su šia infekcija, 40–45 proc. moterų – du ar daugiau kartų. Liga dažnesnė moterims, sergančioms blogai kontroliuojamu cukriniu diabetu, esant imunosupresijai, nėštumo metu, vartojant estrogenų preparatus (pakaitinė hormonų terapija, sudėtinė kontracepcija) ar neseniai (iki trijų mėnesių iki epizodų) vartojus antibiotikų. Visa tai sukelia makšties mikrofloros pakitimų, kurie sudaro palankias sąlygas grybeliui daugintis ir grybelinei infekcijai. Įtakos turi ir elgsenos veiksniai – nešiojami aptempti, sintetiniai drabužiai, makšties plovimas, lytinio gyvenimo ypatumai, prasta asmeninė higiena ir netinkami mitybos įpročiai. Tyrimai nustatė, kad tik viena iš trijų moterų, praeityje sirgusių šia infekcija, vėl atsiradus pienligės simptomams tinkamai įvertino savo situaciją ir tinkamai gydėsi. Tačiau, jei tai nutinka pirmą kartą, simptomai nebūdingi arba dažnai pasikartoja, būtina ginekologo konsultacija. Nereikėtų užsiimti savigyda ir naudotis liaudiškais patarimais, ypač plauti makštį soda, nes taip galima dar labiau sutrikdyti makšties mikrofloros pusiausvyrą ir sau pakenkti.
Giedrė Kapūstienė
Pienligei atsirasti didelę reikšmę turi organizmo imunosupresinės būklės. Dietos, kuriose yra daug angliavandenių ir cukraus, didina Candida infekcijų riziką. Todėl rekomenduojama mažinti angliavandenių vartojimą, iš cukrų rinktis fruktozę. Dažnai moterys pačios nusistato ligą ir gydosi vaistų likučiais ar kitaip gaudamos vaistų, o tai gali sukelti infekcijos atsparumą. Svarbu kreiptis į specialistą, kuris paims tepinėlį, jei infekcija kartojasi – pasėlį iš makšties ir skirs tinkamą gydymą. Vaistinėje pienligei gydyti galima rasti ir nereceptinių žvakučių su arbatmedžio aliejumi, ir receptinių tepaliukų nuo grybelių, žvakučių su antigrybelinėmis medžiagomis (dažniausiai tai grybelius naikinančios medžiagos azolo dariniai) arba su gerosiomis bakterijomis. Neretai vaistiniai preparatai efektyviai ir greitai pašalina ne tik simptomus, bet ir sunaikina ligos sukėlėją. Kad liga nesikartotų, svarbu stiprinti imunitetą, laikytis darbo, poilsio ir mitybos režimo. Rekomenduojama į mitybą įtraukti fermentuotų daržovių, jogurtų, pasukų, kefyro. Kartkartėmis vertėtų panaudoti gerųjų bakterijų žvakučių ar gerųjų bakterijų peroralinių preparatų.
Lina Kavaliūnienė
Kadangi pienligė linkusi atsinaujinti, labai svarbu stiprinti imunitetą, laikytis darbo ir poilsio režimo, subalansuotos mitybos. Rekomenduojama mažinti cukraus, perdirbtų maisto produktų, vartoti daugiau šviežių ir fermentuotų (raugintų) vaisių ir daržovių. Praustis geriausia paprastu vandeniu (ypač po dušu), naudoti tik švelnius (mažo pH) intymios higienos prausiklius ar putas. Kasdieniai įklotai turėtų būti kuo natūralesni, be pridėtinių spalvų ir kvapų, geriau rinktis ekologiškus, hipoalerginius, laidžius orui. Reikėtų vengti sintetinio apatinio trikotažo, labiau tiktų natūralaus pluošto gaminiai. Makštis sugeba pati apsiginti nuo įvairių infekcijų, todėl, atsiradus pirmųjų pienligės požymių, nereikėtų skubėti gydytis preparatais nuo grybelių. Reikėtų pamiršti anksčiau populiarias liaudiškas priemones – vulvos ar makšties plovimą su soda, kefyru, jogurtu ar kalio permanganato tirpalu. Arbatmedžių, kokosų ar levandų aliejai mažina uždegimą, bet gali sukelti alerginių reakcijų. Reikėtų rinktis preparatus su pieno rūgštimi, gerosiomis bakterijomis, probiotikais. Jeigu simptomų nemažėja – konsultuotis su gydytoju dėl tolesnio gydymo.
Miglė Černiauskienė
Pienligė gali būti nustatoma įprastos ginekologinės apžiūros metu. Diagnozei patvirtinti, patikslinti reikėtų atlikti makšties išskyrų tyrimą. Įprastai pienligė gydoma vaistais nuo grybelio: specialiu kremu, tabletėmis ar žvakutėmis. Jei kandidozės forma komplikuota, gali prireikti didesnių vaistų dozių, o pasikartojančiai pienligei skiriamas ir ilgalaikis gydymas. Ligai dažnai kartojantis, reikėtų pasvarstyti dėl partnerio gydymo. Dažniausiai lengvų simptomų vaginalinė kandidozė nesukelia didelio susirūpinimo. Jei simptomai ryškūs ir nesigydoma, liga gali progresuoti. Tada ją išgydyti sudėtingiau.
Šaltinis: žurnalas „Sveikata“, Dalia Juškienė.