Titulinis / Naujienos / Naujos regeneracinės medicinos ir reabilitacijos galimybės jau „Gijos Klinikose“

Naujos regeneracinės medicinos ir reabilitacijos galimybės jau „Gijos Klinikose“

Tobulėjimui ribų nėra. Šia tiesa vadovaujasi ir „Gijos Klinikų“ medikų komanda, diegdama naujas gydymo sistemas ir nuolat tobulindama visą gydymo procesą, pradedant nuo diagnostikos ir baigiant reabilitacijos etapu.

Nuo 2020 m. sausio mėn. pradėtas diegti sportinių traumų prevencijos, gydymo ir reabilitacijos projektas jau duoda pirmus rezultatus.

Pacientams, patyrusiems kelio kryžminių raiščių, peties ir kitų sąnarių raiščių, sausgyslių ir raumenų traumas, „Gijos Klinikos“ suteikia galimybę vienoje vietoje gauti pažangiausias pasaulyje sporto medicinos –  diagnostikos, gydymo ir reabilitacijos – paslaugas. Skaitmeninė radiologinė diagnostikos sistema, įdiegti naujausi biologinės terapijos būdai dažnai padeda ne tik greičiau pasveikti po operacijų, tačiau kai kuriais atvejais – ir visai jų išvengti arba bent jau jas atitolinti.

Kalbant apie sąnarių kremzlės, kryžminių raiščių ir peties sąnario traumas, itin didelis dėmesys turėtų būti skiriamas prevencijai. Laiku ir tinkamai nepradėjus gydyti šių pažeidimų, gali imti vystytis degeneracinė sąnario liga – osteoartrozė.

„Mūsų Chirurgijos centre tarpusavyje derinami moderniausi minimalios invazijos chirurgijos būdai ir regeneracinė medicina, siūlanti biologinius gijimo procesus. Sėkmingai taikomos efektyviausios sąnarių pažeidimų gydymo metodikos, panaudojant daugiasluoksnes kremzlės membranas ir kaulo regeneraciją skatinančius implantus. Tokiu būdu osteoartrozė gali būti pristabdyta, o kai kuriais atvejais – net ir visiškai išgydyta,“ – įsitikinęs „Gijos Klinikų“ Ambulatorinės reabilitacijos vadovas Vytenis Trumpickas.

1 pav. Kelio sąnario kremzlės defektas. Artroskopinis biologinės daugiasluoksnės kolageno ir trikalcio fosfato nano-membranos įsodinimas, kaulų čiulpų stimuliacija ir fiksavimas fibrino klijais

Dažnas iššūkis, su kuriuo susiduria ortopedai-traumatologai bei sporto traumų gydytojai – kelio kryžminių raiščių traumos. Svarbu pabrėžti, jog, plyšus kryžminiam raiščiui, ne visada prireikia operacijos, tačiau šiuo atveju ypač svarbų vaidmenį vaidina tiksli diagnostika ir atsakinga viso reabilitacijos proceso kontrolė.  Šios traumos itin skaudžiai atsiliepia profesionaliems sportininkams, kadangi jas lydi gana ilgas gijimo laikotarpis, o į sportą dažniausiai leidžiama sugrįžti ne anksčiau, nei po 6-8 mėnesių nuo gydymo pradžios.

Nuolat tobulinamos kelio sąnario kryžminių raiščių rekonstrukcijos metodikos, siekiant kiek įmanoma mažiau invazinio gydymo, o, prireikus, pasitelkiant ir regeneracinę mediciną (biologinio atsikūrimo mechanizmus), sąlygoja greitesnį ir sklandesnį pooperacinį reabilitacijos periodą.

Atlikti tyrimai rodo, jog, pritaikius naują biologinės kryžminių raiščių rekonstrukcijos metodiką ir greito sveikimo reabilitacijos sistemą, pacientai po traumų atsistato žymiai lengviau ir greičiau. Šios sistemos sudedamosios dalys – fizinis pasiruošimas operacijai, minimaliai invazinė operacija bei reabilitacija po operacijos. Nors visuomenėje vis dar priimta manyti, jog svarbiausias sveikimo etapas – tik reabilitacija po operacijos, tačiau medikai tvirtina, jog geriausių rezultatų pasiekiama tik kartu su veiksmų visuma, o tinkamai pasiruošęs operacijai pacientas gali tikėtis ir geresnių operacijos rezultatų.

Sporto kineziterapeutas Petras Mikučionis taip pat akcentuoja fizinio pasiruošimo prieš operaciją svarbą: „Testuojame kiekvieną pacientą individualiai, tikriname sąnarių paslankumą, įvertiname mobilumą ir raumenų jėgą, pagal tai paruošiame individualią kineziterapijos programą, kurios tikslas – sustiprinti raumenis, išjudinti sąnarius, paruošti organizmą operacijai. Sustiprinus organizmą ir tinkamai paruošus raumenis, žmogus po operacijos gali greičiau grįžti į savo gyvenimo ritmą, operacijos ir reabilitacijos rezultatai būna efektyvesni ir greičiau matomi.“

2 pav. Plyšęs priekinis kryžminis raištis ir atlikta endoskopinė jo rekonstrukcija.

Sausio pradžioje „Gijos Klinikose“ pirmą kartą Lietuvoje atliktos unikalios operacijos metu pacientui minimaliai invaziniu būdu rekonstruoti kryžminiai raiščiai, transplantacijai naudojant vos vieną sausgyslę vietoje lig tol naudotų dviejų ar daugiau. Operacijos metu iš šios sausgyslės buvo suformuotas naujas raištis, kuris buvo stabiliai įsodintas į kelio sąnarį ir užfiksuotas ten, kur ir buvo sveikasis kryžminis raištis.

Visa operacija užtruko vos 35 minutes. Tai milžiniškas pasiekimas tokio pobūdžio operacijų srityje, nes taikant senąsias metodikas operacija užtrukdavo iki 5 valandų.

Tai itin gera žinia profesionaliems sportininkams. Be to, kad atliekama minimalios invazijos operacija,  jos metu išsaugomas maksimalus iki šiol transplantacijai naudotų sausgyslių kiekis, todėl nenukenčia raumenų sistema.

Pasak reabilitologo Vytenio Trumpicko: „Prieš kelis dešimtmečius tokią traumą patyrusiam pacientui buvo praktiškai nebeįmanoma atstatyti prieš operaciją turėto fizinio aktyvumo lygio, o su šiuolaikinėmis technologijomis net neabejojama, kad sportininkas grįš į buvusį aktyvumo lygį.“

Po operacijos „Gijos Klinikų“ Chirurgijos centre pacientų laukia reabilitacija čia pat vietoje įsikūrusiame  Ambulatorinės reabilitacijos centre su vienais stipriausių Lietuvoje sporto kineziterapeutais, moderniausia ir pažangiausia įranga; čia taikomas itin platus paslaugų spektras: visos reikalingiausios fizioterapijos procedūros, hidroterapija, masažas, o gydomoji mankšta vyksta net keturiose erdviose kineziterapijos salėse.

Fiziškai aktyvesni žmonės dažnai susiduria su peties sąnario sausgyslių plyšimais ir pažeidimais. Dėl to kilę peties sąnario skausmai apriboja kasdieninę žmogaus veiklą. „Gijos Klinikų“ reabilitologai skatina žmones pirmiausiai išmėginti neinvazinius gydymo būdus, taip pat itin didelį dėmesį skiria tokių traumų prevencijai.

Esant operacijos būtinybei, kai peties sausgyslių plyšimas itin didelis, su sausgyslių degeneracija ar kelių sausgyslių plyšimu, tenka atlikti sausgyslių perkėlimo operacijas, o esant pažeistai peties sąnario kremzlei – neretai padeda tik biologinių implantų įsodinimas.

Biologiniai peties sąnario implantai yra revoliucija tokių traumų gydyme. Minimaliai invazinės endoskopinės procedūros metu į pažeistų peties sąnario sausgyslių vietą įsodinamas biologinis implantas, kuris padeda gana greitai pilnai ar iš dalies atstatyti peties sąnario funkciją, sugrąžinti prarastų judesių galimybę. Ši operacija ypač aktuali vyresnio amžiaus žmonėms, dažnai kamuojamiems kelių ligų iš karto, kuriems peties endoprotezavimo ar kitų sudėtingų peties operacijų rizika būtų per didelė.

3 pav. Peties sausgyslės atstatymas, panaudojant biologinį implantą.

„Gijos Klinikų“ ambulatorinės reabilitacijos vadovas, reabilitologas Vytenis Trumpickas teigia, jog: „itin svarbu kiekvienam pacientui pritaikyti būtent jam tinkantį gydymo planą. Džiaugiuosi, jog galime padėti žmonėms, čia, Lietuvoje, pritaikyti reabilitacijos procedūras, kurios yra vienos moderniausių pasaulyje. Mūsų tikslas – kad kiekvienas pacientas jaustųsi kaip namuose ir maksimaliai greitai grįžtų į savo buvusį fizinio aktyvumo lygį, ar tai būtų vyresnio amžiaus žmogus, ar profesionalus sportininkas.“

 

Užsisakydami naujienlaiškį gausite aktualią informaciją apie medicinos inovacijas, klinikos gydytojus ir specialius pasiūlymus.