Su nevalingu šlapimo tekėjimu, kitaip vadinamu šlapimo nelaikymu, vienaip ar kitaip susiduria dauguma moterų. Vienas vargina tik šiek tiek ir tik kartais, o kitoms tai tampa ypač sekinančia problema. Bijodamos patirti viešą gėdą, moterys neleidžia sau mėgautis įvairiomis veiklomis su šeima ir draugais, vengia lytinių santykių ir tyliai kenčia. „Gijos Klinikų“ akušerė ginekologė, profesorė Eglė Bartusevičienė ragina moteris netylėti ir neleisti šlapimo nelaikymui riboti gyvenimo malonumų.
Pasak gydytojos, šlapimo nelaikymą patiria tiek vyrai, tiek moterys. Vis dėlto moterys su šia problema susiduria dažniau. Viena iš vyraujančių priežasčių, dėl kurių moterys labiau linkusios į šlapimo nelaikymą, yra anatominė šlapimo organų padėtis.
Problemos sukėlėjai
Šlapimo nelaikymą gali sukelti kasdieniai įpročiai, pagrindinės sveikatos būklės ir fizinės problemos. „Kai kurie gėrimai, maisto produktai ir vaistai gali veikti kaip diuretikai. Pavyzdžiui, alkoholis, kofeinas, gazuoti gėrimai, daug prieskonių, cukraus ar rūgšties turintys maisto produktai bei vaistai nuo kraujospūdžio stimuliuoja šlapimo pūslę ir didina šlapimo kiekį. Šlapimo nelaikymas gali atsirasti dėl hormoninių pokyčių nėštumo metu ar po menopauzės, dėl susilpnėjusių ar pažeistų dubens dugno raumenų po nėštumo ir gimdymo, ankstesnių ginekologinių operacijų, dėl šlapimo takų infekcijos ar vidurių užkietėjimo, neurologinių sutrikimų ir antsvorio. Nors šlapimo nelaikymą dažniau patiria vyresnio amžiaus moterys, nevalingas šlapimo tekėjimas nėra neišvengiama senėjimo pasekmė“, – aiškina gydytoja ginekologė.
Teigiama, kad iš viso su šlapimo nelaikymo problema susiduria 10 – 20 proc. moterų, kas antra penkiasdešimtmetė, du trečdaliai – vyresnių moterų ir net 70-80 proc. 80 m. amžiaus moterų. Nevalingą šlapimo tekėjimą nėštumo metu, kuris po gimdymo dažniausiai praeina, patiria viena iš trijų moterų. Deja, amerikiečių duomenimis, tik 25 proc. moterų, susiduriančių su šia problema, kreipiasi pagalbos ir tik pusei jų paskiriamas gydymas.
Dažniausiai pasireiškiantys šlapimo nelaikymo tipai
Kai kurioms moterims, turinčioms šlapimo nelaikymo problemą, bėgant ar kosint nuteka vos keli šlapimo lašai, kitoms – didelis šlapimo kiekis pasišalina vos atsiradus poreikiui šlapintis. Atsižvelgiant į tai, kokioje situacijoje ir aplinkybėmis nesulaikoma šlapimo, nustatomas šlapimo nelaikymo tipas. „Krūvio šlapimo nelaikymas moterims nustatomas tada, kai šlapimas nuteka fizinio krūvio metu, pavyzdžiui, kosint, čiaudant ar mankštinantis. Šio tipo nelaikymą dažniausiai sukelia dėl nėštumo, gimdymo ir menopauzės atsirandantys dubens dugno normalios anatominės struktūros bei šlaplės pokyčiai“, – teigia prof. E. Bartusevičienė.
Moterims, kurioms šlapimas nuteka netikėtu metu, staiga atsiradus stipriam norui šlapintis, kurį labai sunku atidėti, diagnozuojama dirglioji šlapimo pūslė, kuriai kartu būdingas dažnas šlapinimasis dieną, kai einama į tualetą netgi kas pusvalandį ar valandą, bei šlapinimasis naktį. Šio sutrikimo dažna priežastis yra netinkami šlapimo pūslės raumens susitraukimai. „Šlapimo pūslės spazmus gali lemti nenormalūs nerviniai signalai. Staigus nevalingas šlapimo nelaikymas gali reikšti, kad šlapimo pūslė ištuštės miego metu, išgėrus nedaug vandens arba liečiant bei girdint tekantį vandenį. Tam tikri skysčiai, vaistai, emocinės būsenos, pavyzdžiui, nerimas, ar sveikatos sutrikimai, tokie kaip hipertirozė ir nekontroliuojamas diabetas, gali pabloginti šią būklę. Nevalingi šlapimo pūslės raumenų veiksmai gali atsirasti dėl šlapimo pūslės nervų, nervų sistemos ar pačių raumenų pažeidimo“, – pasakoja gydytoja ginekologė.
Įvairūs gydymo būdai
Pašnekovės teigimu, norinčios išspręsti šlapimo nelaikymo problemą moterys galėtų tiesiog pradėti nuo apsilankymo pas specialistą, galintį nustatyti problemos priežastį ir paskirti efektyvų gydymą. Gydymas priklauso nuo šlapimo nelaikymo tipo, jo sunkumo ir pagrindinės priežasties. Gali prireikti įvairių gydymo būdų. Pirmiausia bus siūlomas konservatyvus gydymas: gyvensenos ir mitybos pokyčiai, ypač svorio mažinimas, dubens dugno raumenų stiprinimas (Kėgelio pratimai), šlapimo pūslės treniravimas, elektrostimuliacija ar specialūs žiedai į makštį. Jei siūlyti metodai nepasiteisintų, pereinama prie kitų galimybių – gydymo vaistais ar operacijos.
Jaunesnėms fiziškai aktyvioms moterims, jeigu problema nėra įsisenėjusi, gali pakakti ir fizinių pratimų, stiprinančių pilvo presą, dubens ir tarpvietės raumenis. Prireikus koreguoti dubens organų padėtį, gali būti naudojami makšties pesarai, vadinamieji žiedai, iš medicininio silikono.
Įtampos šlapimo nelaikymas gali būti sėkmingai gydomas trombocitais praturtintos plazmos (angl. Platelet Rich Plasma, PRP) injekcijomis, kai į priekinę makšties sienelę suleidžiama specialiai apdorota pačios pacientės kraujo plazma, kurioje gausu trombocitų. Tokiu būdu aktyvinama makšties odos regeneracija, skatinama naujų ląstelių gamyba, didėja makšties tonusas ir elastingumas.
Esant skubos šlapimo nelaikymui ir vyresnėms moterims labiau tinka botulino injekcijos į šlapimo pūslės raumenį. Suleistas botulinas tarsi paralyžiuoja šį raumenį, tokiu būdu sumažinamas šlapimo pūslės hiperaktyvumas. Šlapimo pūslės receptorių jautrumą gali sumažinti ir medikamentinis gydymas.
Kai kuriais atvejais gali padėti elektrostimuliacija ar mitybos sureguliavimas, specialios dietos. Kiekvienu atveju – sprendimas individualus, kruopščiai įvertinus pacientės situaciją.
„Tik tada, jei visos šios priemonės nepadeda, rekomenduojama operacija, kai koreguojama nusileidusių dubens organų padėtis. Krūvio šlapimo nelaikymo gydymas, atliekant pošlaplinio raiščio implantaciją (TOT/TVT operaciją), kai indikacijos operaciniam gydymui nustatomos teisingai, yra labai veiksmingas“, – teigia „Gijos Klinikų“ gydytoja, akušerė ginekologė prof. E. Bartusevičienė.
Jei šlapimo nelaikymas neigiamai veikia kasdienį jūsų gyvenimą, gydytoja rekomenduoja nedvejojant kreiptis į specialistus, galinčius padėti išspręsti Jus varginančią problemą ir sugrąžinti gyvenimo džiaugsmą.