Titulinis / Naujienos / „Mommy Makeover“ – kūno formų atkūrimas po nėštumo

„Mommy Makeover“ – kūno formų atkūrimas po nėštumo

Moters organizmas pritaikytas išnešioti ir pagimdyti kūdikį, tačiau ne visoms po nėštumo pavyksta susigrąžinti ankstesnes formas. Pakitusi išvaizda neigiamai veikia psichoemocinę savijautą, neretai kelia ir fizinių iššūkių. Jei asmeninėmis pastangomis norimų pokyčių pasiekti nepavyksta, rekomenduojama kreiptis į specialistus. Plačiau apie galimybes kalbamės su „Gijos Klinikų“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoju Mantu Sakalausku.

Papasakokite daugiau apie operaciją „Mommy Makeover“.

Operacija taip pavadinta, nes dažniausiai atliekama moterims po vieno ar kelių nėštumų. Visgi dažnai pacientės kreipiasi ir netekusios daug kūno svorio ar paprasčiausiai varginamos tam tikrų nepageidaujamų anatominių požymių, kuriuos galima pakoreguoti. Kompleksinė „Mommy Makeover operacija pasaulyje atliekama bent 30 metų, o Lietuvoje jau maždaug 20 metų. Pastaruoju metu ši operacija itin populiari, nes moterys vis dažniau renkasi vieną sudėtinę operaciją vietoj kelių atskirų. Taip pat vis drąsiau dalinasi savo patirtimi po įvairių plastinių operacijų, o tai įkvepia ir kitas drąsiau siekti svajonių.

Kokios operacijos sudaro kompleksinę „Mommy Makeover“?

Kūno pokyčiais nepatenkintoms moterims atliekant kompleksinę operaciją „Mommy Makeover“ operuojamos bent dvi sritys, pavyzdžiui, krūtys ir pilvas. Operacijos metu kartu gali būti atliekamas krūtų pakėlimas ir (arba) didinimas implantais, krūtų mažinimas, riebalų persodinimas, pilvo plastika. Dažnai kartu derinamas ir riebalų nusiurbimas nuo juosmens, nugaros ar kitų sričių, riebalų persodinimas į sėdmenis. Galima derinti ir įvairių kitų kūno sričių operacijas, įskaitant šlaunų, žastų, nugaros, pažastų plastiką, sėdmenų pakėlimą, riebalų nusiurbimą. Kartu gali būti atliekama ir viršutinių bei apatinių vokų plastika, antakių pakėlimas, kartais nosies plastika. Visgi tokia operacija kaip veido patempimas su kūno srities operacija dažniausiai neatliekama, nes nerekomenduojama atlikti daugiau kaip trijų sričių sudėtinės operacijos dėl per didelės intervencijos bei gerokai ilgesnio operacijos laiko.

Ar ši operacija atliekama tik estetinėms problemoms spręsti?

Po nėštumo gana dažnai atsiranda ne tik estetinių, bet ir fiziologinių pokyčių. Trečdaliui moterų prasiskiria pilvo raumenys, tuomet pilvas atrodo visada atsikišęs, didėja išvaržų rizika. Nors raumenų prasiskyrimo plotis tiksliai nustatomas ultragarso tyrimu, tačiau ir pačioms moterims prasiskyrusius pilvo raumenis nesunku pastebėti: pilvas tampa atsikišęs, praradęs plokštumą, pavalgius išsipučia, lieknesnės gali net užčiuopti ar matyti tarpą tarp pilvo tiesiųjų raumenų. Jei tarp raumenų telpa 2 ar 3 pirštai – greičiausiai yra diastazė. Jei sportu ar kineziterapija jos nepavyksta pašalinti, galima kreiptis į chirurgus, kad atliktų pilvo plastiką, kuri dažnai įeina į kompleksinę „Mommy Makeover“ operaciją.

Dažnai pagimdžiusios mamos girdi raginimus palaukti, kol viskas savaime susitvarkys. Tačiau ne visoms problemoms išspręsti pakanka vien tik laiko. Jeigu krūtys ar pilvas po gimdymo praėjus metams negrįžta į pageidaujamą formą ir moteris dėl to jaučia diskomfortą, jau galima pradėti domėtis įvairiais problemos sprendimo būdais.

Kurias kūno vietas dažniausiai prireikia koreguoti po nėštumo?

Susilaukus vaikelio labiausiai pasikeičia krūtys. Dažnai po žindymo jos nusvyra, suglemba, todėl krūtų plastinės operacijos – vienos populiariausių. Krūtų korekcijos operacijų būna įvairių: krūtų pakėlimas ir didinimas implantais, tik didinimas implantais ar krūtų korekcija savais riebalais. Dažnai tik po pokalbio su gydytoju bei išsamios apžiūros priimamas sprendimas dėl operacijos tipo. Krūtų korekcijos metu atliekami pjūviai labai skiriasi, atsižvelgiant į pasirinktos korekcijos pobūdį. Pavyzdžiui, kai krūtys užpildomos pačios moters riebalais, pjūvis vos pastebimas. Krūtis didinant implantais, pjūvio dydis skiriasi, atsižvelgiant į pasirinktą jo vietą bei implanto dydį. Atliekant krūtų pakėlimo operaciją, galimos pjūvio vietos: aplink areolę (donut), pjūvis aplink areolę ir vertikalus pjūvis (lollipop), vertikalus ir horizontalus pjūviai aplink areolę (ancor). Visi šie pjūviai galimi kartu su implantacija, kai norima ir pakelti, ir padidinti krūtinę.

Krūtų mažinimo, pakėlimo, didinimo ir kompleksines operacijas patariama atlikti ne anksčiau nei praėjus 6 mėnesiams nuo žindymo pabaigos (žindant išsiskiria hormonų, kurie trukdo sklandžiam gijimo procesui).

Kada patartumėte kreiptis į specialistus dėl netenkinančių kūno formų? Ko tikėtis konsultacijos metu?

Jei praėjus metams po gimdymo ir jau pusmetį nežindant vaikelio kūno linijos netenkina, galima konsultuotis su specialistais ir ieškoti optimalių sprendimų. Konsultacijos metu išklausau ir įsiklausau į pacientės išsakomas problemas ir norus. Įvertinu probleminių sričių būklę ir papasakoju, kokio realistiško rezultato tikėtis individualiu atveju. Aišku, atsižvelgiu į pacientės sveikatos būklę, žalingus įpročius, nes tai tikrai gali nulemti didesnę komplikacijų riziką bei prastesnį rezultatą. Verta įsidėmėti, kad, norint kuo geresnio rezultato bei mažesnės komplikacijų rizikos, kūno masės indeksas neturėtų viršyti 27. Esant didesniam, rekomenduojama numesti svorio, tik tada galima planuoti operaciją. Kaip ir prieš kiekvieną planinę operaciją, prieš „Mommy Makeover“ reikia atlikti kraujo tyrimus ir įsitikinti, ar viskas atitinka normos ribas. Jei, pvz., hemoglobinas yra žemiau nei normos riba, tenka vartoti geležies papildų. 

Ar operacija, kurios metu koreguojamos net kelios sritys, nepavojinga?

Kompleksinės operacijos atliekamos tik įsitikinus, kad pacientė neserga sunkiomis gretutinėmis ligomis, neturi žalingų įpročių, kūno masės indeksas nėra per didelis, kraujo tyrimai normalūs. Jei paminėtų aspektų nėra, kompleksinė operacija nepavojinga. Tokios operacijos turi nemažai privalumų. Svarbiausi jų – atliekama viena anestezija, būna tik vienas skausmingas periodas, viena reabilitacija, vienas nedarbingumo epizodas. Be to, matomesnis rezultatas, nes iškart koreguojamos kelios sritys. Ne paskutinėje vietoje ekonominė nauda, nes operacijas atliekant kartu bendra kaina yra mažesnė, nei jas atliekant atskirai. Tačiau būtų gerai, kad operacijos trukmė neviršytų 4,5 val.

Plastikos chirurgas ruošiasi operacijai

Ką reikėtų žinoti apie pooperacinį laikotarpį?

Pokyčių norinčioms moterims svarbu įvertinti tai, kad pooperacinis laikotarpis gali kelti diskomfortą, todėl rekomenduojama iš anksto nusiteikti ir tinkamai pasiruošti, kad nekiltų problemų rūpinantis mažyliu. Kaip ir po kiekvienos operacijos, taip ir po šios visada skauda operuotas sritis, todėl ankstyvuoju pooperaciniu laikotarpiu (7–10 dienų) skiriama vaistų nuo skausmo. Žinoma, gijimas – individualus. Vienais atvejais visiškai atsigaunama po operacijos praėjus mėnesiui, kitais prireikia ir trijų keturių mėnesių. Galutinis rezultatas vertinamas tik po metų. Po „Mommy Makeover“ operacijos du mėnesius rekomenduojama vilkėti kompresinius rūbus. Labai svarbūs limfodrenažiniai masažai – kuo dažniau, tuo geriau. Jie padeda sumažinti pooperacinį tinimą. Taip pat svarbu bent metus vengti tiesioginių saulės spindulių, kad randai neišvešėtų. Minimalus fizinis aktyvumas rekomenduojamas jau pirmomis dienomis po operacijos, o sportuoti leidžiama praėjus dviem mėnesiams. Visgi bent mėnesį po operacijos rūpinantis mažyliu reikėtų pagalbininkų.

Kada sugrįžtama į darbą, priklauso nuo jo pobūdžio. Jei darbas fiziškai sunkus, tai gali užtrukti ir iki 3–5 savaičių, dirbant biure ar prie kompiuterio neretai pakanka ir poros savaičių.

Verta žinoti

  •  „Mommy Makeover“ operacija pasaulyje atliekama bent 30 m., o Lietuvoje jau maždaug 20 m.
  •  Pilvo tiesiųjų raumenų diastazė pasitaiko apie trečdaliui gimdžiusių moterų.
  •  Diastazės rizika padidėja, jei nėštumas daugiavaisis arba gimdoma pamečiui.
  •  Rizikos veiksnys – silpnas pilvo presas, todėl prieš nėštumą ir laukiantis jį reikia stiprinti.
  •  Pilvo raumenų patikra rekomenduojama po gimdymo praėjus 1,5–2 mėn., kai gimda pasiekia įprastą dydį.
  •  Prieš ir po plastinės operacijos nerūkyti bent mėnesį, nes viena cigaretė gijimą ilgina pusvalandžiu.

 

Šaltinis: žurnalas „Mamai ir vaikui“, Laima Samulė.

Užsisakydami naujienlaiškį gausite aktualią informaciją apie medicinos inovacijas, klinikos gydytojus ir specialius pasiūlymus.