Daugeliui patinka pirkti naujus baldus ar drabužius, visai nepagalvojus apie galimybę juos atnaujinti. Bet ar daug tokių, kurie norėtų turėti dirbtinį sąnarį, jei žinotų apie galimybę atstatyti pažeistą sąnario kremzlę be papildomų svetimkūnių organizme? Pasaulyje vis labiau populiarėjanti inovatyvi sąnario kremzlės gydymo koncepcija „MaioRegen“ pamažu įsitvirtina ir Lietuvoje. Gamtos ir nanotechnologijų įkvėptas metodas leidžia atkurti natūralią sąnario fiziologiją, panaikina sąnario skausmus ir taip ateityje padeda išvengti sąnario protezų. Kaip viskas vyksta ir kodėl ši technologija tokia patraukli sąnarių problemų turintiems pacientams?
Simptomų galima ir nejausti
Daugiau nei pusė sąnario kremzlės pažeidimus turinčių asmenų nejaučia jokių su tuo susijusių simptomų. Deja, bet per vėlai ar netinkamai gydant, sąnario kremzlės pažeidimai gali tapti negrįžtamais ir taip prasidėti degeneracinė sąnario liga – osteoartrozė.
Juntant sąnario kremzlės irimo simptomus, kaip sąnario maudimas, traškėjimas ar kitoks skausmas, būtina kreiptis pagalbos kuo greičiau. Jeigu nenorite išgirsti diagnozės „reikalingas sąnario protezavimas“, svarbu ne tik sekti savo sveikatos būklę, bet ir domėtis naujausiais gydymo metodais.
Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno klinikų ortopedo-traumatologo profesoriaus Rimtauto Gudo, regeneracinė sporto ortopedija sparčiai tobulėja ir kasmet atsiranda naujų galimybių, kaip pagreitinti raumenų, sausgyslių, kremzlės ir kitų audinių regeneracinius procesus organizme, skatinti gijimą ir gerinti su tuo susijusią sąnarių funkciją.
Sąnario kremzlės regeneracija įmanoma
Šiandieninės technologijos jau leidžia įtrūkusią sąnario kremzlę atnaujinti, tad taip galima atitolinti arba visiškai išvengti sąnario protezavimo. Pažeistas kremzlės vietas galima užpildyti biologiniu sąnario kremzlės pakaitalu „MaioRegen”, kurį sudaro kolageno skaidulos ir magnio prisotinti hidroksiapatito kristalai. Tai daugiasluoksnis korėtas karkasas – membrana, skirta ne tik sąnario kremzlei, bet ir pažeistam kaului atkurti. Šią membraną fiksuojant prie sveikos kremzlės ir kaulo kraštų, į ją patenka kaulų čiulpų ląstelės, kurios pradeda gaminti paties žmogaus kremzlinį ir kaulinį audinį, ir taip atkuriamas sąnario paviršius.
Šio gydymo metodo išskirtinumas yra tas, kad implantuojamas audinys beveik identiškai atkartoja žmogaus kremzlinio audinio struktūrą. Implantavus daugiasluoksnę membraną su ląstelėmis į kremzlės defektą, atkuriama biologinė kremzlės sandara.
Šios biologinės terapijos metu pažeista sąnario kremzlė geba regeneruoti. Mokslų daktarė iš Italijos Monica Zagallo apžvelgia tyrimą, kurio metu Europos mokslininkai analizavo 43 pacientų, patiriančių nuolatinius sąnarių skausmus, patirtis. Tyrimo metu gautas statistiškai reikšmingas rezultatas – biologinis sąnario kremzlės pakaitalas juntamai pagerina pacientų sąnarių būklę, o ypač didelis pagerėjimas pastebėtas iki 40 metų grupėje.
Visgi, toks gydymas efektyvus tik ankstyvose osteoartrozės stadijose, kol dar nėra pažeistas visas sąnarys, o tiktai jo dalis. Esant III-IV osteoartrozės stadijai, šis gydymo metodas nebėra tinkamas.
Gydymo metodo privalumai
Pagrindinis sąnario kremzlės pakaitalo „MaioRegen” privalumas – harmoningas mokslo ir gamtos susijungimas. Sąnario kremzlės atkūrimo operacijos metu naudojamos tik biomimetinės medžiagos (tokios, kurių fiziologiškai yra mūsų organizme, tad jos neiškreipia biocheminės pusiausvyros sąnariuose). Taip apsisaugoma nuo galimų organizmo atmetimo reakcijų.
Be to, sąnario kremzlės pakaitalo implantavimo į sąnarį operacija yra minimaliai invazinė ir trunka apie 1 valandą.
„Dar vienas itin praktiškas šio gydymo metodo privalumas – galimybė vaikščioti jau kitą dieną po operacijos“, – pažymi „Gijos Klinikų“ medicinos direktorė Rasa Petrikienė. – „Tai ypač vertina dirbantys ir aktyviai laiką leidžiantys pacientai, kurių kasdienė rutina dėl atliekamos procedūros kinta minimaliai. Kadangi biologinis sąnario kremzlės pakaitalas greitai įsilieja į sveiką kremzlę, po operacijos pacientui reikalinga kur kas trumpesnė reabilitacija“.
Tarptautinė konferencija rengiama jau ir Lietuvoje
Nepaisant sąnario kremzlės atnaujinimo su „MaioRegen“ privalumų, ši operacija vis dar nėra įtraukta į valstybės kompensuojamų operacijų sąrašą, tad nėra prieinama visiems Lietuvos piliečiams, turintiems sąnario kremzlės pažeidimus.
Tačiau pasaulyje jau pripažintas sąnarių pažeidimų gydymo metodas vis didesnio dėmesio Lietuvoje sulaukia iš mokslo ir privačios medicinos. Gruodžio 4 dieną Kaune organizuojama tarptautinė konferencija „Mes dar nepasiruošę sąnarių endoprotezavimui! Autologinės kaulų čiulpų stimuliacijos ir sąnario kremzlės defektų rekonstrukcija su daugiasluoksnėmis membranomis“. Konferencijoje dalyvaus ir apie sąnario kremzlės atstatymo galimybes kalbės ortopedijos ir traumatologijos srities profesionalai, medikai iš Italijos pristatys realias pacientų patirtis.
Nors šios operacijos Lietuvoje vis dar nėra kompensuojamos, tačiau medicinos naujovėmis besidomintys ir savo sveikata besirūpinantys lietuviai, pasinaudoję papildomu sveikatos draudimu, jau yra išbandę šį naujos kartos gydymo metodą. Daugiau nei 4500 sėkmingų pacientų gydymo istorijų įrodo, kad dažniausiai biologinis sąnarių kremzlės pakaitalas yra vienintelė viltis, gydant grėsmingus sąnario kremzlės pažeidimus.