Vasara – atostogų metas. Nors daugelio laukia atostogos ir kelionės, neretai jas „apkartina“ kojų tinimas bei skausmas. Lietuvoje kojų kraujotakos sutrikimai vargina kas ketvirtą moterį ir kas šeštą vyrą. Dažniausia diagnozė – kojų venų liga – venų varikozė.
Kaip liga pasireiškia ir kokiais būdais galime ją atitolinti, pasakoja „Gijos Klinikų“ kraujagyslių chirurgas Tadas DANILEVIČIUS.
Kas sukelia lėtinį veninį nepakankamumą?
Ši problema vis dažniau vargina ne tik vyresniojo, bet ir jaunesniojo (nuo 35-erių metų) amžiaus žmones. Kasdieninio gyvenimo rizikos veiksniai: ilgas stovėjimas ar sėdėjimas, nutukimas, vidurių užkietėjimas, ankšti rūbai, nepatogi avalynė. Beje, statistiškai: 6 atvejais iš 10 – venų vožtuvų silpnumas, nepakankamas venų sienelės tonusas yra paveldimas.
Kokie simptomai įspėja, kad laikas susirūpinti?
Susirūpinti kojų venų būkle derėtų pajutus nuolatinį kojų nuovargį, tinimą ir skysčių kaupimąsi. Išorėje išryškėjusios, prasiplėtusios melsvos paviršinės venos – tai pirmieji ligos simptomai. Apie ligą įspėja ypač vakarais patinusios, „sunkios“ kojos, jų maudžiantis, geliantis skausmas, dažni mėšlungiai. Tai sutrikusios kojų kraujotakos ženklai. Atlikus medicininius tyrimus nustatoma, ar venos pažeistos ir kokia kraujagyslių vožtuvų būklė. Jei tai tik ligos pradžia, pacientui skiriami tepalai ir medikamentai, gerinantys veninio kraujo apytaką, veninių vožtuvų būklę bei stiprinantys kraujagyslių sieneles. Ligos negydant vystosi lėtinis veninis nepakankamumas. Jam progresuojant atsiranda hiperpigmentacija, plečiasi smulkios ir stambios šakos, atsiranda varikoziniai mazgai bei gresia sunkios komplikacijos: gali atsiverti trofinės opos (negyjančios žaizdos blauzdose), susidaryti trombai.
Tad kuo anksčiau pacientas kreipsis į kraujagyslių gydytoją specialistą, tuo lengviau bus suvaldyti ligą estetikos ar sveikėjimo atveju.
Teisingas jūsų pastebėjimas. Beje, su šeimos gydytojo siuntimu „Gijos Klinikų“ pacientus konsultuoju ir kojų venų ultragarsinį tyrimą atlieku nemokamai.
Kada tikslinga kompresinė terapija?
Kai venos tik prasiplėtusios, bet vožtuvų nesandarumo dar nėra, viena efektyviausių priemonių venų varikozės profilaktikai bei ligos progresavimui – kompresinė terapija. Parinkus tinkamos kompresijos kojines ir jas dėvint kasdien, mažėja kojų skausmas, uždegiminės reakcijos ir pan. Tad, atsiradus pirmiesiems ligos simptomams (tik prasiplėtus venoms) tinkamą kompresiją turėtų nustatyti tik gydytojas specialistas. Kompresinis trikotažas, išoriškai spaudžiantis venas, dėl netinkamo kompresijos lygio gali ne tik nepagelbėti, bet ir pridaryti bėdos, t.y. pakenkti.
Kokie gyvenimo įpročiai padėtų atitolinti venų varikozę?
– Naudinga kasdieninė aktyvi fizinė mankšta, mažinanti veninę stazę: kojų pakėlimas, raumenų tempimas ir pan. Venkite sėdėti sukryžiavę kojas, paritinėkite pėdomis kamuoliukus arba pavaikščiokite pėdomis ant specialaus dygliuoto masažinio kilimėlio. Tai suaktyvins kraujotaką pėdose ir kojose. Veiksminga profilaktikos priemonė – mankšta vandenyje, kai šiek tiek spaudžiamos tonizuojamos kraujagyslės, neleidžiant joms plėstis. Venų kraujotaką ir limfos pratekėjimą gerina švelnus kojų masažas: masažuojant nuo pėdų šlaunų link. Dažniau ilsinkite kojas, aukštai jas pakėlę. Puikiai tinka lėti ir ramūs pasivaikščiojimai nelygiu paviršiumi, lengvi kojų tempimo pratimai, elementarus kojų pasiūbavimas sėdint prie stalo ir pan. Besirūpinantiems kojų venų sveikata derėtų rinktis laiptus, o ne liftą. Tai naudinga mankšta ne tik venoms, bet ir širdžiai.
Šaltinis: Prienų ir Birštono krašto laikraštis „Gyvenimas“. Parengė: Veronika Pečkienė.