Titulinis / Naujienos / Kaip nepaslysti?

Kaip nepaslysti?

Žiema suteikia mums ne tik malonumų, bet ir pavojų. Kaip išvengti traumų slidžioje gatvėje ar besileidžiant rogutėmis nuo kalno? Apie traumų prevenciją bei gydymą konsultuoja „Gijos Klinikų“ gydytojas ortopedas-traumatologas Liudas BAZARAS.

Atsargiai – slidu!

Ši žiema nepagailėjo nei balto sniego, nei slidžių gatvių. Eiti ledu ne tik sudėtinga, bet ir ganėtinai pavojinga: nukritus galite sutrenkti galvą, pasitempti sausgysles ir pan. Dažniausiai patiriami rankų lūžiai, nes griūvant instinktyviai rankomis remiamės į žemę; taip pat čiurnų, raiščių išnirimai, patempimai. Pasak gydytojo ortopedo-traumatologo Liudo Bazaro, kai lauke plikledis ar lijundra, ypač senjorams derėtų likti  namuose, nes vyresniame amžiuje trinka koordinacija, vystosi osteoporozė, todėl jų trapesni kaulai ir traumos dažnesnės. Į lauką derėtų eiti apsiavus patogia avalyne ne slydžiu grublėtu padu ir kuo žemesne pakulne. Eikite mažais žingsneliais, lėtai, neskubėdami; ypač būkite atsargūs lipdami laiptais. Ir jeigu krentate… stenkitės susiriesti į kamuoliuką ir griūti ant šono, rankas prispausti prie krūtinės. Deja, dažniausiai kritimo metu remiamasi ranka, todėl ir įvyksta riešo ar alkūnės kaulo lūžis.

Atsargiai leiskitės nuo kalno

Prieš pradėdami mėgautis aktyviais žiemos malonumais susipažinkite ir įvertinkite aplinką, kurioje pramogausite. Nuo kalno leidžiantis  slidėmis, snieglente ar rogutėmis yra realus pavojus susidurti su kitu žmogumi, atsitrenkti į medį ar sniege paslėptą kelmą. Vyraujančios traumos: sumušimai,  raumenų ar sausgyslių patempimai, išnirimai ir pan.

„Dažniausiai žalojami sąnariai ir raiščiai, – jiems trūkus  atsiranda didelė kraujosruva. Sąnario išnirimui būdingas staigus aštrus skausmas, neįprasta rankos ar kojos padėtis. Jaučiant stiprų nuolatinį skausmą galima įtarti kaulo lūžimą“, – pastebi gydytojas ortopedas-traumatologas.

Pirmoji pagalba

Kai trauma lengva ir judėjimo funkcija nesutrikusi, derėtų kelias paras pabūti ramybėje. Jeigu judesio metu pažeistą galūnę, alkūnę ar kelį tempia, skauda, tada nustokite ją judinti. Traumos gydymo metodika: ramybė – ledas – suspaudimas – pakėlimas. Sumuštos vietos tinimą, skausmą ir uždegimą malšinkite šaldančiais kompresais. Galima palaikyti galūnę po šalto vandens tekančia srove arba ant skausmingos vietos uždėti ką nors šalto (ledo, šaldytų produktų, įvyniojus į rankšluostį ) ir palaikyti 15 minučių. Po pusvalandžio pakartokite. Šaldyti derėtų pirmąsias 48 valandas.  Po šaldomo kompreso galūnę šiek tiek pamankštinkite, kad apsaugotumėte nuo raumenų spazmų. Tada suspauskite skaudantį sąnarį stipriu elastiniu tvarsčiu ar įtvaru (nei per ankštai, nei per laisvai), – tai sumažins patinimą,  judesio amplitudę, sutvirtins gyjančius audinius. Pastebėjus pamėlusius nutirpusius pirštus- tuojau pat atlaisvinkite tvarstį. Ir paskutinė taisyklė – laikykite sužeistą galūnę aukščiau. Sužeistą ranką pariškite,  koją – padėkite ant kėdės. Jeigu traumuota koja, miegokite ją padėję aukščiau, ant pagalvės. Nuo skausmo išgerkite priešuždegiminių vaistų. Pagerkite vitaminų A, E. Po trijų – keturių dienų sumuštą vietą patepkite gydomuoju geliu.

Kada būtina kreiptis pas gydytoją?

Pasak pašnekovo, jeigu skausmas, tinimas nemažės po kelių dienų, o stiprės, tikėtina, jog tai – sunkesnė trauma, todėl kreipkitės kuo skubiau į gydytoją ortopedą-traumatologą. Specialistas, atsižvelgiant į traumos pobūdį, paskirs Jūsų atveju tinkamiausią gydymą, patars dėl reikalingos imobilizacijos, prireikus – paskirs langetę ar įtvarą.

Pratimai traumų profilaktikai

Griuvimų, traumų profilaktikai svarbu gerinti kūno pusiausvyrą ir koordinaciją. Atlikite jogos, kalanetikos, specialius pusiausvyrą gerinančius pratimus. Kaulų stiprinimui ypač žiemos laikotarpiu svarbu vartoti pakankamai kalcio, vitamino D. Prieš eidami į apledėjusią gatvę padarykite 10 – 15 minučių apšilimą – tempimo pratimus kaklo raumenims, pečių juostai, kelių, rankų, čiurnų, kulkšnių sąnariams.

Pratimai

  • Stovėkite tiesiai. Ištieskite abi rankas į priekį delnais į apačią. Sukite abi rankas ratuku per riešo sąnarį: į išorę, po to – į vidų.
  • Ištieskite rankas į priekį. Vieną delną lenkite maksimaliai aukštyn, tuo pačiu metu kitos rankos delną – maksimaliai žemyn. Tęskite pakaitomis.
  • Ištieskite abi rankas į šalis ir sugniaužkite kumščius. Sukite ratus per alkūnes abiem rankom į išorę, po to – į vidų.
  • Ištieskite rankas į šalis. Lenkite abi rankas per alkūnės sąnarį link pečių, tada – ištieskite.
  • Atsistokite, suglauskite kojas, truputį pasilenkite į priekį, uždėkite rankų delnus ant kelių ir sukite mažus ratukus į kairę, po to – į dešinę.
  • Atsisėskite. Kojas ištieskite ir suglauskite.  Užrieskite vienos kojos pirštus maksimaliai į save, o kitos – tempkite kuo toliau nuo savęs (balerinos koja). Darykite pakaitomis.
  • Sukite abu pečius ratuku pirmyn, po to – atgal.

Šie pratimai stiprina sąnarius ir raiščius. Būkite saugūs!

                                                                                                    Šaltinis: Prienų ir Birštono laikraštis „Gyvenimas“, vasario 20 d.

Užsisakydami naujienlaiškį gausite aktualią informaciją apie medicinos inovacijas, klinikos gydytojus ir specialius pasiūlymus.