Titulinis / Naujienos / Iš pelenės – princesė, arba viskas apie operaciją „Mommy makeover“

Iš pelenės – princesė, arba viskas apie operaciją „Mommy makeover“

Pasirodo, tai įmanoma ne tik pasakose! Pastaruoju metu itin išpopuliarėjusi operacija „Mommy makeover“ tokias svajones išties paverčia realybe. Plačiau papasakoti apie šią viliojančią galimybę paprašėme „Gijos Klinikų“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo Manto Sakalausko.

„Mommy makeover“ – kokia tai operacija?

Tai kompleksinė operacija, kurios metu operuojamos bent dvi sritys,  t. y. krūtys ir pilvas. Kartu gali būti atliekamas krūtų pakėlimas ir (arba) didinimas implantais, krūtų mažinimas, riebalų persodinimas bei pilvo plastika. Dažnai kartu derinamas ir riebalų nusiurbimas nuo juosmens, nugaros ar kitų sričių, riebalų persodinimas į sėdmenis. Toks operacijos pavadinimas yra todėl, kad ji dažniausiai atliekama moterims po nėštumo (-ų). Visgi dažnai pacientės kreipiasi ir netekusios daug kūno svorio ar paprasčiausiai varginamos tam tikrų nepageidaujamų anatominių požymių, kuriuos galima pakoreguoti.

Prieš kiek laiko tokia paslauga atsirado? Kaip skiriasi tendencijos Lietuvoje ir užsienyje?

Pasaulyje ši operacija atliekama bent 30 metų, o Lietuvoje – jau taip pat senokai, tačiau šiuo metu ypač išpopuliarėjo. Greičiausiai todėl, kad plastikos chirurgai dėl sukauptos patirties įgudo ją atlikti saugiai ir kokybiškai. Lietuvoje plastinės chirurgijos tendencijos iš esmės panašios kaip ir visame pasaulyje. Šioje srityje mes tikrai neatsiliekame nuo kolegų užsienyje, o kai kur – ir lenkiame.

Dažnai pagimdžiusios mamos girdi: palauk, neskubėk, viskas savaime susitvarkys. Kada apie tokią operaciją galima pradėti galvoti? Kada realu nuspręsti, kad „savaime susitvarkys“ iš tiesų neateis?

Jeigu moters krūtys ar pilvas po gimdymo praėjus metams netampa pageidaujamos formos, jau reiktų pagalvoti apie operaciją, žinoma, jei pokyčiai moteriai trukdo ar kelia diskomfortą. Taip pat turi būti praėjęs bent pusmetis nuo maitinimo krūtimi, kad hormoninė moters sistema būtų susibalansavusi.

Ko galima tikėtis atėjus į konsultaciją dėl operacijos? Kaip sudėliojamas planas, kas bus atliekama operacijos metu?

Visų pirma, stengiuosi įsiklausyti į pacientės išsakomas problemas ir norus. Pagal tai parenkamas operacijos tipas ir jos apimtis. Reikia adekvačiai įvertinti probleminių sričių būklę ir būtinai išsamiai nupasakoti, parodyti realistišką rezultatą, galimą esamu atveju. Aišku, svarbu atsižvelgti į pacientės sveikatos būklę, žalingus įpročius, mat tai tikrai gali nulemti didesnę komplikacijų riziką bei prastesnį rezultatą. Norint kuo geresnio rezultato bei mažesnės komplikacijų rizikos, kūno masės indeksas neturėtų viršyti 27. Kitu atveju, rekomenduojama numesti svorio. Kaip ir prieš kiekvieną planinę operaciją, kraujo tyrimo rodikliai turi atitikti normas. Jei, pavyzdžiui, hemoglobino rodmuo nesiekia normos, reikia vartoti geležies papildų.

Minėjote, kad dažniausiai pacientėms atliekama pilvo plastika bei krūtų pakėlimo ir (arba) didinimo procedūra. Ar gali būti tarpusavyje derinamos ir kitos operacijos?

Galima derinti įvairių kūno sričių operacijas, įskaitant šlaunų, žastų, nugaros, pažastų plastiką, sėdmenų pakėlimą, riebalų nusiurbimą. Dažnai kartu atliekama ir viršutinių bei apatinių vokų, kartais nosies plastika, pakeliami antakiai. Visgi veido odos patempimo procedūra dažniausiai kartu nederinama dėl per ilgo operavimo laiko. Nerekomenduojama atlikti daugiau kaip trijų sričių sudėtinės operacijos, nes kitu atveju rizikuojama pacientės sveikata.

Ar tvarkyti „viską iš karto“ nėra pavojinga? Kokie tokios procedūros pranašumai? Kiek ilgiausiai gali trukti kompleksinės operacijos?

Kompleksinę operaciją galima atlikti tik tada, kai pacientė neturi rimtų gretutinių ligų, žalingų įpročių, jos kūno masės indeksas nėra per didelis, geri kraujo tyrimo rodikliai. Jei šių trukdžių nėra, kompleksinės operacijos nėra pavojingos. O pagrindiniai jų privalumai šie: viena anestezija, vienas skausmingas periodas, vienas reabilitacinis periodas, vienas nedarbingumo epizodas, geriau pastebimas rezultatas, kadangi pakoreguojamos kelios sritys, ekonominė nauda, nes operacijas atliekant kartu bendra kaina yra mažesnė. Geriausia, jei operacija netrunka ilgiau kaip 4,5 val.

Pooperacinis periodas tikriausiai skausmingas? Ar greitai gyjama? Juk mamai tuo laikotarpiu tikriausiai teks rūpintis ir mažyliu.

Kaip ir po kiekvienos operacijos, taip ir po šios skausmas visada juntamas operuotose srityse, todėl ankstyvuoju pooperaciniu laikotarpiu (apie 7–10 dienų) skiriami skausmą slopinantys vaistai. Gijimas individualus dalykas. Kai kurios moterys visiškai atsigauna po operacijos praėjus mėnesiui, kitoms prireikia ir 3–4 mėnesių. Galutinis rezultatas vertinamas tik po metų. Minimalus fizinis aktyvumas rekomenduojamas jau pirmomis dienomis po operacijos. Visgi, mažyliu rūpintis reiktų pagalbininkų bent mėnesį po operacijos.

Kokios svarbiausios pooperacinės rekomendacijos?

Po „Mommy makeover“ operacijos rekomenduojama du mėnesius vilkėti kompresinius rūbus. Labai svarbūs yra limfodrenažiniai masažai – kuo dažniau, tuo geriau. Kada bus grįžtama į darbą, priklausys nuo jo pobūdžio. Jei darbas yra fiziškai sunkus, tai gali užtrukti ir iki 3–5 savaičių, dirbant biure ar prie kompiuterio neretai pakanka ir poros savaičių. Sportuoti leidžiama praėjus dviem mėnesiams. Siekiant užkirsti kelią randų išvešėjimui, labai svarbu bent metus vengti tiesioginių saulės spindulių poveikio pooperaciniams randams. Atsakingai laikantis rekomendacijų, neilgai trukus moteris galės džiaugtis teigiamais pokyčiais.

 

Žurnalas „Mažylis“

Užsisakydami naujienlaiškį gausite aktualią informaciją apie medicinos inovacijas, klinikos gydytojus ir specialius pasiūlymus.